SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  AUR

Fiul lui Marius Urzică, aur la Campionatele Balcanice de gimnastică

Alexandru Urzică și Marius Urzică/ foto FR Gimnastică

Articol de - Publicat joi, 19 septembrie 2024 20:25 / Actualizat joi, 19 septembrie 2024 20:44

Alexandru Urzică, fiul fostului gimnast Marius Urzică, a câștigat medalia de aur la individual compus, la Campionatele Balcanice.

Alexandru Urzică, legitimat la CS Dinamo, a început în forță Campionatele Balcanice de gimnastică artistică. A reușit un punctaj de 12.766 la sol și de 12.366 la cal cu mânere.

Fiul lui Marius Urzică, campion balcanic

„Alexandru Urzică, imbatabil la Campionatele Balcanice de gimnastică artistică pe categorii de vârstă de la Sofia. Alex a concurat la categoria 12-13 ani și a câștigat medalia de aur la individual cu 72.097 puncte, fiind urmat pe podium de doi reprezentanți ai Turciei.

Alex Urzică a obținut cele mai mari punctaje la sol și cal cu mânere, 12.766, respectiv 12.366.

Echipa României (Alexandru Urzică, Alexandru Ionescu și Andrei Gherghina) s-a clasat pe locul 4, cu 202.6 puncte. Aur pentru Bulgaria (220,2 puncte), argint - Ungaria (219,6 puncte), bronz - Turcia (219,5 puncte).

În competiția juniorilor (16-17 ani) Alexandru Ionescu s-a clasat pe locul 7 cu 70.798 puncte, iar Andrei Gherghina la prejuniori (14-15 ani) pe locul 9 cu 59.664 puncte”, a transmis Federația Română de Gimnastică.

Alexandru Urzică e antrenat de tatăl lui, Marius Urzică, campionul olimpic din 2000, la cal cu mânere. Marius Urzică are și două medalii de argint la Jocurile Olimpice, în 1996 și 2004, tot la cal cu mânere.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Danezul care a venit să joace la Dinamo a rămas surprins de București: „Asta am făcut în prima zi” + Cum s-a trezit cu 50 de cenți în cont

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”