SPORTURI  »  HANDBAL  »  CE DE TINERET - ROMÂNIA-AUSTRIA 22-24

Adio, semifinale!

Denisa Dedu
Denisa Dedu

Articol de GSP - Publicat miercuri, 10 august 2011 00:00 / Actualizat joi, 11 august 2011 12:46

Naţionala de tineret a României a ratat calificarea în semifinalele Campionatului European Under 19 după ce a pierdut partida decisivă cu Austria, 22-24

Reprezentativa de tineret a României avea nevoie de victorie în meciul de miercuri seara, contra Austriei, ultimul în grupa principală la Campionatul European de tineret din Olanda.

Echipa pregătită de Dumitru Muşi şi Costică Buceschi a început şovăielnic partida, adversarele au condus cu unu-două goluri pînă în minutul 20. De la 8-9 însă, româncele au marcat de numai puţin de şase ori consecutiv şi la pauză avantajul era de partea formaţiei noastre: 14-10. Au fost momentele de graţie ale portarului Denisa Dedu, de la Corona Braşov, goal-keeperul care a făcut minuni între buturi, parînd şi două aruncări de la 7 metri.

Şi în repriza a doua startul a fost favorabil. România s-a distanţat la 20-13 în minutul 38 şi semifinalele erau aproape. Numai că, au urmat minute de coşmar pentru românce. Şapte goluri primite consecutiv le-au dat suflu adversarelor, austriecele intrînd din nou în cărţile calificării. Neputincioase în atac, jucătoarele noastre nu au primit sprijin nici din partea antrenorilor care nu au cerut time-out în tot acest răstimp! Abia la 21-21 Dumitru Muşi a pus cartonaşul de timeĂout pe masa oficială.

Nici Dedu nu a mai salvat echipa, Eliza Buceschi, cea care strălucise pînă acum a fost doar o umbră a handbalistei din meciurile cu Rusia şi Spania, iar Austria a cîştigat la final cu 24-22. În loc de semifinale, "tricolorele" vor evolua astfel în partide pentru locurile 7-8, nemaiavînd şanse la medalii.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Anunță un sponsor nou imediat după FCSB - Petrolul: „Sunt discuții avansate. Vor primi bonus de victorie pentru acest meci!”
Gigi Becali a făcut praf un jucător, apoi s-a răzgândit și a criticat arbitrajul » Ce arată imaginile de la cel mai încins moment al jocului

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”