SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

CSM București - Storhamar 32-28 » „Tigroaicele” sparg gheața: prima victorie din grupele Ligii în acest sezon

CSM București - Storhamar // foto: Raed Krishan (GSP) +25   FOTO
CSM București - Storhamar // foto: Raed Krishan (GSP)

Articol de , - Publicat duminica, 15 septembrie 2024 18:28 / Actualizat luni, 16 septembrie 2024 04:17

CSM București a obținut prima victorie din grupele Ligii Campionilor, 32-28 cu Storhamar, formație care începuse faza grupelor cu o remiză.

În prima rundă a grupelor Ligii, CSM București a pierdut în fața Gloriei Bistrița, 26-30. Campioana României s-a revanșat astăzi, pe teren propriu, în fața echipei norvegiene Storhamar.

Condusă o singură dată pe durata partidei, cu echipa oaspete având 6-5 pentru câteva zeci de secunde, CSM a fost în control în mare parte din meci, mai ales în repriza secundă, în care a condus și la 6 goluri. Partida s-a încheiat cu 4 goluri în plus în dreptul „tigroaicelor”, a căror marcatoare de top a fost Elizabeth Omoregie, cu 8 reușite.

+20 FOTO

Pentru formația pregătită de Helle Thomsen au mai punctat Crina Pintea (6 goluri), Emma Cecilie Friis (5 goluri) Trine Jensen Ostergaard (4 goluri), Emilie Arntzen (3 goluri), Cristina Neagu (3 goluri), Monika Kobylinska (două goluri) și Alina Grijseels (1 gol).

Cele două puncte obținute astăzi au ajutat-o pe CSM să o depășească pe Storhamar. Campioana României are acum două puncte, la fel de multe precum Gloria Bistrița, mai puține decât Metz (3), Krim Ljubljana și Ferencvaros (câte 4).

FINAL » CSM București - Storhamar 32-28

• Final de meci, 32-28, prima victorie pentru CSM în grupele Ligii în acest sezon.
  • min. 53: șase goluri avans pentru CSM, după ce Arntzen transformă o aruncare ed la 7 metri.
  • min. 44: ce gol înscrie Elizabeth Omoregie! 23-18 după o aruncare din prima, imediat după ce a preluat.
  • min: 39: incursiune tăioasă a Monikăi Kobylinska, care încheie faza cu gol.
  • min. 36: CSM se desprinde în startul reprizei secunde. „Tigroaicele” au acum 5 goluri în față, 21-16, cu Crina Pintea cea mai bună marcatoare, 5 goluri din 6 aruncări.
  • Pauză, două goluri avans pentru CSM București.
  • min. 28: Neagu și Omoregie combină bine, cu cea din urmă la finalizare, apoi Boge Solaas reface diferența de numai două puncte. Helle Thomsen solicită un time-out, cu două minute rămase din această primă parte.
+20 FOTO
  • min 21: time-out-ul a avut efect: Storhamar a punctat de 3 ori consecutiv și s-a apropiat la un singur gol.
  • min. 17: time-out solicitat de antrenorul lui Storhamar, după ce echipa lui a rămas la 4 goluri în urmă, 7-11.
  • min. 15: prima dată în acest meci când CSM conduce la 3 goluri.
  • min. 11: primul gol al Cristinei Neagu în acest meci, 7-6 pentru CSM.
  • min. 8: cu CSM în inferioritate numerică, Storhamar egalează la 5, apoi intră în avantaj prin Kristin Venn.
  • min. 3: echipa oaspete egalează la 2, apoi CSM revine în avantaj prin „dubla” rapidă a Crinei Pintea, urmată de un gol semnat de Jensen Ostergaard. 5-4 în favoarea campioanei României.
  • min. 2: început bun pentru CSM, care punctează de două ori în primele două minute, prin Fiis și Jensen Ostergaard.

A început meciul. CSM București are lovitura de start!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Cuplul N&D, verdict în disputa „Cine e mai bun între Louis Munteanu și Bîrligea?” » Niculescu și Dănciulescu au dat note și au același preferat: „Pariez pe 18 goluri”
Am pățit-o și noi! 10 catastrofe ale cluburilor românești în cupele europene » Dinamo și UTA, în fruntea topului
Liga Campionilor
Gafă incredibilă comisă de americani în „dosarul Chiles – Voinea – Bărbosu” pentru bronzul olimpic de la gimnastică: „Este inadmisibil!”
Jocurile Olimpice

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”