SPORTURI  »  HANDBAL  »  DINAMO

Articol de , , , - Publicat joi, 12 septembrie 2024 21:14 / Actualizat joi, 12 septembrie 2024 22:31

Chiar în seara în care Cristina Neagu (36 de ani) și-a anunțat retragerea din handbal, Dinamo a reușit o victorie fără emoții, scor 37-28, în fața celor de la Fredericia, vicecampioana Danemarcei, în prima etapă a Ligii Campionilor.

Dinamo a primit invitație din partea EHF și a revenit după un sezon în Liga Campionilor. Anul trecut, campioana României a ajuns până în „Final Four-ul” din European League.

„Dulăii” sunt repartizați în Grupa A, din care mai fac parte PSG, Fuchse Berlin, Veszprem, Wisla Plock, Sporting, Lisabona, Fredericia și Eurofarm. Primele două clasate se vor califica direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6 vor fi nevoite să joace un play-off.

+4 FOTO

Danezii au avut un debut de meci bun în sala Polivalentă și au condus la un moment dat chiar și la o diferență de 3 goluri (4-7).

Ușor-ușor, „dulăii” au întors meciul în favoarea lor. Langaro și Kasparec au reușit o primă repriză de excepție, iar Dinamo a intrat la pauză cu un avantaj de 4 goluri (18-14).

Campioana României a început repriza secundă ca din „tun” și s-a distanțat imediat la 6 goluri. Cu Kuduz în mare formă în repriza secundă, Dinamo și-a surclasat adversara, menținând constant o diferență de 7 goluri.

Pe final, în uralele unei săli pline, dinamoviștii au jucat cu „garda jos” și au reușit să marcheze la aproape fiecare fază, chiar dacă asta le-a oferit multe ocazii și danezilor.

Cel mai bun marcator al bucureșenilor a fost Thrastarson, cu 6 goluri, urmat de Kasparek, Kuduz, Langaro și Rosta, fiecare cu câte 5. Golgheterul meciului este însă din tabăra daneză. Henneberg a reușit o partidă de excepție, în care a marcat de 9 ori.

După primul meci, Dinamo ocupă primul loc în Grupa A, cu două puncte. Tot două puncte au Sporting și PSG, dar bucureștenii au un golaveraj mai bun (+9).

Celelalte rezultate din grupa lui Dinamo:

Sporting - Wisla Plock 34-29
PSG - Eurofarm Pelister 31-29

*Fuchse Berlin - Veszprem se joacă în această seară, de la 21:45.

FINAL. Dinamo - Fredericia 37-28

• Final de meci
  • min. 58: Garcia duce scorul la 35-27
  • min. 55: Rosta aruncă puternică și Dinamo se distanțează la 8 goluri. 34-26
  • min. 53: Fries reduce din diferență (33-26)
  • A început meciul

Dinamo s-a întărit serios pentru a face o figură frumoasă în noul sezon. A adus nu mai puțin de 8 jucători. Este vorba de Ionuț Iancu, Haniel Langaro, Branko Vujovic, Haukur Thrastarson, Darko Djukic, Frederik Ladefoged, Yuoav Lumbroso și Ramon Șomlea

La capitolul plecări, Dinamo s-a despărțit de 4 jucători: Luka Cindric, Lazar Kukic , Saeid Heidarirad și Javier Humet.

La casele de pariuri Fredericia are o cotă la victorie de 5,60-6,00, iar Dinamo este cotată cu 1,22-1,24.

Un prima „7” probabil pentru Dinamo: Cupara, Negru, Langaro, Tharstarson, Kașparek, Akimenko, Rosta.

Un prim „7” probabil Fredericia: Frandsen, Bisgaard, Kjeldgaard, Kristensen, Palmar, Mossestad, Pevnov.

Debut pentru Fredericia în Liga Campionilor

Fredericia este debutantă în Liga Campionilor, singura dintre cele 16 echipe din competiție. Danezii au produs surpriza în campionat și au detronat-o pe vicecampioana GOG, iar în meciul decisiv din finală au pierdut la un gol duelul cu Aalborg.

Dinamo vrea să fie la nivelul elitelor mondiale. Suntem aici și vrem să rămânem aici. E datoria noastră să tratăm toate meciurile cu profesionalism, să vâslim simultan în barca în care ne aflăm și să dezvoltăm cultura echipei și filozofia cu principiile după care toți ne vom ghida
- David Davis, antrenorul lui Dinamo

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Logodnica titularului de la Rapid a venit din Australia în România şi a trăit un şoc: „Nebunesc! Nu am mai văzut aşa ceva vreodată”
Fotbalistul care a zis despre Gigi Becali că e „bolnav de Alzheimer” și-a anunțat retragerea, la 9 zile după transfer! „Am încercat să mă ridic, dar fără succes”
Prima reușită din noul format al Ligii Campionilor nu va fi uitată! Execuție senzațională a noului star de la Juventus
Liga Campionilor

Real Madrid - Stuttgart 3-1 » Chin blanco la start! Courtois și pedigriul european o scapă pe Real Madrid de rușine

Cum a apărut fiica lui Șumudică pe Giulești: „Mi se pare mie sau duduia o copiază pe Teodora Stoica?”