SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

Articol de , - Publicat sambata, 14 septembrie 2024 18:44 / Actualizat sambata, 14 septembrie 2024 19:27

Rapid a remizat pe terenul lui Vipers, scor 30-30, în etapa a doua a Ligii Campionilor la handbal feminin. Giuleștencele sunt neînvinse după primele două runde din grupa B.

Meciul care s-a jucat în sala Aquarama, din Kristiansand, a fost unul extrem de spectaculos, în care cele două formații și-au împărțit momentele de dominare.

Rapid a început meciul mai bine și reușise să conducă la o diferență de 4 goluri după doar câteva minute (6-2). Dominarea giuleșteană a continuat până la jumătatea primei reprize, când norvegiencele au intrat în meci și au întors scorul în favoarea lor. Astfel, în minutul 22 gazdele aveau un avantaj de 3 goluri (14-11).

Vipers - Rapid, Liga Campionilor la handbal feminin / FOTO: Imago
+5 FOTO

Finalul primei reprize a găsit cele două echipe jucând pe contre, iar rapidistele au reușit să egaleze la 16 la chiar ultima fază a primei părți.

La fel s-a jucat și repriza secundă, ambele echipe au avut momente în care au condus, dar nu la mai mult de două goluri. Excepția a fost în minutul 37, când rapidistele avea un avantaj de 3 goluri, dar nu au știut să profite, iar în minutele următoare Vipers a fost la conducere.

Rapid, rezultat mare cu Vipers Kristiansand

Cu 5 minute înainte de final, Rapid a profitat de avantajul numeric și a reușit să reducă din dezavantaj și chiar să conducă cu 30-29. Norvegiencele au reușit să egaleze la 30 la o fază la care arbitrul nu a văzut un fault la Korsos, care a fost lovită și a părăsit terenul în lacrimi.

Ultimele secunde ale meciului le-au găsit pe rapidiste în atac și doar parada senzațională reușită de portărița norvegiencelor în fața lui Polman a salvat un egal pentru gazde.

Astfel, Rapid și Vipers remizează, la capătul unui meci foarte bun făcut de Kassoma (6 goluri) și Buceschi (5). Cea mai bună marcatoare a partidei vine totuși din tabăra gazdelor. Abbingh a fost principala gură de foc a celor de la Vipers, cu 7 goluri.

După două meciuri, Rapid ocupă primul loc în Grupa B, cu 3 puncte, dar cu un meci în plus jucat față de Odense, Brest, Gyor, Esbjerg, Buducnost și Ludwigsburg. În prima rundă, bucureștencele câștigaseră pe teren propriu în fața muntenegrencelor de la Buducnost (32-27).

Rapid obține un rezultat mare în Liga Campionilor la handbal feminin » Prestație remarcabilă în fața triplei câștigătoare a competiției

În următoarea rundă, Rapid primește vizita nemțoaicelor de la Ludwigsburg. Meciul este programat pe 22 septembrie, de la 17:00.

FINAL. Vipers - Rapid 30-30

Final de meci
min. 59: Antrenorul lui Vipers cere time-out cu 30 de secunde înainte de final. 30-30
min. 58: Vipers egalează. 30-30
min. 55: Kouyate aruncă frumos și marchează. 29-30
min. 54. Time-out cerut de antrenorul gazdelor. 28-28
min. 50: Ristovska o aduce pe Rapid în avantaj. 27-28
min. 48: Ristovska egalează pentru Rapid cu o aruncare superbă. 27-27
min. 47: Freriks marchează printre picioarele portăriței rapidiste. 26-25
min. 44: Janjusevic  egalează pentru Rapid dintr-o lovitură de la 7 metri. 24-24

min. 9: Vipers cere time-out. 2-6
min. 7: Buceschi marchează, iar nocturna în sală cade pentru câteva secunde. 2-4

min. 4: Buceschi nu poate fi oprită de legendara Lunde! Start perfect de meci. 0-3
min. 2: Janjusevic aruncă imparabil. 0-1
A început partida. Rapid are lovitura de start!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Fotbal mistuit de flăcări » Incendiul devastator a cuprins și stadionul: „Aerul continuă să fie irespirabil. Este un haos total”
Logodnica titularului de la Rapid a venit din Australia în România şi a trăit un şoc: „Nebunesc! Nu am mai văzut aşa ceva vreodată”

Real Madrid - Stuttgart 3-1 » Chin blanco la start! Courtois și pedigriul european o scapă pe Real Madrid de rușine

Cum a apărut fiica lui Șumudică pe Giulești: „Mi se pare mie sau duduia o copiază pe Teodora Stoica?”