SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

Rezultate incredibile în grupa lui Dinamo din Liga Campionilor la handbal » Echipa lui Xavi Pascual a demolat o favorită la trofeu, victorie la 13 goluri! N-a fost scorul serii

Joi seară, grupa lui Dinamo din Liga Campionilor la handbal masculin a oferit rezultate neverosimile. Veszprem a trecut de PSG, scor 41-28, iar Sporting s-a impus cu 37-19 în deplasarea cu Fredericia.

Articol de - Publicat joi, 19 septembrie 2024 21:29 / Actualizat joi, 19 septembrie 2024 22:54

Dinamo a fost până astăzi liderul grupei A din Liga Campionilor la handbal masculin. „Dulăii” au punctaj maxim după primele două runde, dar au fost depășiți la golaveraj de Veszprem și Sporting. Cele două au obținut victorii cu iz istoric.

Xavi Pascual, lecție de handbal în fața lui PSG

Campioana Ungariei, pregătită din această vară de Xavi Pascual, aleargă dintotdeauna după trofeu. Acum chiar pare să aibă armele necesare.

Veszprem a primit vizita lui PSG, echipă obișnuită cu fazele avansate ale competiție. A fost un galop de sănătate. La cabine s-a intrat cu 18-15, dar maghiarii au punctat la aproape fiecare atac în repriza secundă. S-a încheiat cu un uluitor 41-28. Cel mai bun marcator al partidei a fost bielorusul Vailupau (8 goluri), urmat de Remili (7), ambii din tabăra gazdelor.

Chinul francezilor a fost perfect ilustrat de Jannick Green. Portarul danez a încheiat meciul în genunchi, la propriu, pe parchetul din Ungaria. Nici lui Elohim Prandi nu i-a venit să creadă. Starul lui PSG a privit zeci de secunde în gol.

Sporting a depășit toate așteptările cu Fredericia

Veszprem n-a făcut scorul serii. Asta pentru că Sporting, o posibilă surpriză plăcută a actualei stagiuni, a făcut partida perfectă în Danemarca. Portughezii s-au apărat agresiv din primul până în ultimul minut și au purtat contraatacurile într-o viteză imposibil de combătut.

Sporting a obținut cea mai clară victorie din istorie în Liga Campionilor, 37-19. Înaintea disputei, specialiștii le ofereau șanse sensibil egale.

Cum stă Dinamo în clasament

Grupa A din Liga Campionilor este formată din Sporting, Veszprem, Dinamo, Fuchse Berlin, PSG, Wisla Plock, Eurofarm și Fredericia. Primele două clasate avansează direct în faza sferturilor de finală. Următoarele 4 formații merg într-un play-off pentru „sferturi”.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Danezul care a venit să joace la Dinamo a rămas surprins de București: „Asta am făcut în prima zi” + Cum s-a trezit cu 50 de cenți în cont

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”