SPORTURI  »  HANDBAL  »  EHF EUROPEAN LEAGUE

SCM Rm. Vâlcea, egalată pe final de Viborg în EHF European League

SCM Rm. Vâlcea - Viborg // foto: Facebook @ SCM Râmnicu Vâlcea - Handbal feminin

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 februarie 2022 17:32 / Actualizat duminica, 13 februarie 2022 18:11

SCM Rm. Vâlcea, locul 3 în campionatul României în acest sezon, a remizat cu Viborg, 30-30, în grupa D a EHF European League, dar este oricum sigură de calificarea în sferturile competiției.

La Râmnicu Vâlcea, SCM și Viborg, locul 4 în campionatul din Danemarca, și-au împărțit punctele. Elevele lui Bent Dahl s-au aflat în avantaj în primele minute, chiar cu 3 goluri în față (5-2), dar au cedat treptat terenul. La pauză, Viborg a intrat în avantaj, 15-14.

Deși avantajul danezelor s-a mărit în începutul părții secunde, 18-15, oltencele au avut tăria de a reveni în joc. De mai multe ori au condus chiar la 3 goluri, însă au clacat în minutele de final. De la 30-27, Viborg a înscris de 3 ori consecutiv și a smuls un punct.

SCM Rm. Vâlcea, egal cu Viborg în EHF European League

Viborg și SCM Rm. Vâlcea sunt primele în grupa D a EHF European League, cu 7 puncte după primele 4 meciuri jucate. Urmează al doilea meci direct între cele două echipe, în Danemarca, pe 16 februarie.

Cea mai bună marcatoare a echipei din Rm. Vâlcea a fost Mireya Gonzalez Alvarez, cu 7 reușite, în vreme ce echipa oaspete a punctat de 9 ori prin Kristina Jorgensen.

1. Viborg4m125:1007p
2. SCM RM. VÂLCEA4m127:1117p
3. Chambray Touraine5m134:1472p
4. Vaci5m137:1652p
  • Primele două clasate se califică în sferturi;
  • Principalul criteriu de departajare este golaverajul.

Mai multe știri din handbal:

Rapidistele, optimiste după victoria cu Vâlcea: „Dacă vom juca mereu așa, cred că putem câștiga campionatul"

Egal cu scântei între HCDS Constanța și Dinamo București! Proteste vehemente, publicul a scandat „Hoții!” și „Rușine!”

Țeapă de milioane luată de UEFA » Unde a putut fi urmărită ilegal finala Ligii Campionilor

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring