SPORTURI  »  HANDBAL  »  CUPA CUPELOR / STEAUA-PORTOVIK IUJNÎI 33-23

Steaua a spulberat Portovik Iujnîi în Cupa Cupelor » Demolatori!

Ionuţ Georgescu, Georgescu, Steaua

Articol de - Publicat duminica, 14 februarie 2010 00:00

Steliştii au învins ieri la zece goluri diferenţă şi sînt cu un pas şi jumătate în "sferturi"

Ucrainenii de la Portovik Iujnîi, o echipă aproape necunoscută pentru "militari" pînă ieri, n-au pus probleme în turul "optimilor" din Cupa Cupelor. Sau poate steliştii nu i-au lăsat s-o facă, jucînd prea bine. Cu excepţia primului minut, cînd oaspeţii au deschis scorul, avantajul a fost în permanenţă de partea românilor. Imediat după start, a urmat o perioadă de joc foarte bună pentru jucătorii lui Bozo Rudici, care au vrut să arate clar cine e şeful. Dinescu, Cian, Stamate, Georgescu sau Stavrositu au înscris la foc automat, ducînd scorul la 10-2.

Ucrainenii au avut mici încercări de revenire, apropiindu-se la 5 ori 6 goluri, însă de fiecare dată steliştii au ştiut cum să refacă diferenţa. În plus, recent revenitul în poartă Obrad Ivezici a apărat două aruncări de la 7 metri şi alte numeroase mingi, oferind încredere defensivei. La pauză a fost 19-12, avans încurajator pentru partea secundă.

Scenariul în repriza a doua a fost aproape identic, cu unica deosebire că avantajul a crescut. Un pic, dar sigur. Georgescu, aşezat iniţial de Rudici drept inter dreapta, în locul accidentatului Costel Manea, a fost peste tot, Stavrositu, Cian, Stamate şi Dinescu l-au susţinut, aşa că la final tabela a arătat 33-23. Zece goluri înseamnă mult în perspectiva returului de la Iujnîi, programat pe 20 februarie. Steaua e foarte aproape de "sferturi".

STEAUA    33 (19)
Georgescu 9, Stavrositu 7, Stamate 5, Dinescu 5, Cian 5, Vujadinovici 2
PORTOVIK    23 (12)
Doroşciuk 7, Soga 6, Poltoraţki 4, Ţap 3, Mankovski 2, Iujbabenko 1

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Dinamo poate pierde 1 milion de euro » Ultimele informații despre acest caz care le dă fiori „câinilor”
Neil Lennon a semnat » Unde s-a angajat la o lună după despărțirea de Rapid
MM Stoica, uluit după meciul din Superliga: „Parcă m-am uitat la Bundesliga”

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”