SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  ARGENTINA - MAROC 1-2

Argentina - Maroc, „repriza” a treia » FIFA investighează scandalul de la Olimpiadă

Arbitrul Glenn Nyberg pune capăt „circului” de la St. Etienne. Marocanii jubilează, au câștigat cu 2-1 / Foto: Imago

Articol de - Publicat vineri, 26 iulie 2024 18:46 / Actualizat vineri, 26 iulie 2024 19:12

Forul mondial a demarat o anchetă pentru a vedea dacă la meciul Argentina - Maroc (1-2) au fost încălcate regulamentele.

Meciul Argentina - Maroc (1-2), încheiat cu un imens scandal, trebuie lămurit. Aceasta a fost concluzia responsabililor FIFA, care au demarat o anchetă și au numit un inspector de integritate pentru a vedea dacă regulamentele au fost încălcate.

Fanii marocani au aruncat cu pietre și sticle după ce Argentina a egalat la 2

Jocul a fost întrerupt în minutul 106 (!), al 16-lea al prelungirilor dictate de arbitrul suedez Glenn Nyberg, imediat după ce sud-americanii au egalat la doi. O întrerupere decisă după ce zeci de fani marocani au aruncat pietre și sticle pe teren.

Unii dintre cei 30.000 de spectatori de pe stadionul Geoffroy Guichard din St. Etienne chiar au pătruns pe gazon! Iar când argentinienii au încercat să evadeze în vestiar, o petardă a explodat în dreptul lor. Se spune că antrenorul Javier Mascherano a căzut chiar la pământ.

Pauză de peste o oră și jumătate, arbitrul Glenn Nyberg a anulat golul argentinienilor

Dar asta n-a fost totul! În pauza XXXL, de mai bine de-o oră și jumătate, VAR-ul a verificat golul. Ofsaid! Când echipele s-au întors pe teren, arbitrul Glenn Nyberg s-a uitat și el la fază și a anulat golul. Nebunie!

Jocul a continuat apoi, timp de trei minute. Iar Marocul a câștigat cu 2-1. Mascherano a „explodat” la final: „Este haos! Ne-au spus că jocul a fost suspendat din motive de securitate. Nu s-a menționat niciodată vreo dovadă video.

Site-ul oficial al Jocurilor Olimpice a spus că meciul s-a încheiat 2-2. Nu vreau să fiu favorizat, dar nici nu vreau să fiu dus cu preșul, ca astăzi. Este cel mai mare circ pe care l-am văzut vreodată în viața mea!”.

Argentina a cerut sancționarea arbitrului Glenn Nyberg

FIFA va investiga acum dacă totul a fost făcut corect în acest proces. Argentinienii au cerut anterior Comitetului de Disciplină să ia măsuri în privința incidentelor: „Este un eveniment serios”.

Au cerut și sancțiuni împotriva arbitrului suedez Nyberg. De asemenea, CIO vrea să investigheze, la rându-i, incidentul.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Rezultat șocant în Liga Națiunilor » Georgia și-a zdrobit adversara, o națională prezentă la Euro 2024: „Fiasco, rușine! Cea mai slabă prestație din istorie”
Bănel Nicoliță, impresionat de mutarea de la FCSB: „Va face furori. M-am interesat și eu”
Secretele alimentare ale fotbaliștilor dezvăluite de nutriționistul vedetelor din Liga 1 + Motivul pentru care oamenilor obișnuiți le este greu să slăbească