SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  BASCHET

FOTO Sportiva încarcerată în Rusia pentru 10 luni a câștigat medalia de aur și a izbucnit în lacrimi pe podium: „Nu mai credeam”

Brittney Griner, 33 ani, jucătoare de baschet în WNBA, fostă prizonieră în Rusia, a reușit să câștige medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Paris. / foto: Imago +9   FOTO

Articol de - Publicat luni, 12 august 2024 15:20 / Actualizat luni, 12 august 2024 15:30

Brittney Griner, 33 ani, jucătoare de baschet în WNBA, fostă prizonieră în Rusia, a reușit să câștige medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Paris. După triumful americancelor, aceasta a izbucnit în lacrimi pe podium și a avut un discurs emoționant.

Ieri, naționala de baschet feminin a Statelor Unite ale Americii a învins Franța, scor 67-66, și a câștigat a 8-a medalie consecutivă de aur la Jocurile Olimpice. Nicio echipă nu câștigase de 8 ori consecutiv titlul olimpic, indiferent de sport. SUA avea nevoie de triumf mai mult ca niciodată. Finala la baschet feminin era ultima probă de la Paris, iar China avea o medalie de aur avans în clasamentul general, 40-39.

+4 FOTO

„Nu credeam că voi fi aici. Să câștig medalia de aur pentru țara mea, care a luptat enorm pentru ca eu să fiu aici, este ceva extraordinar. Această medalie ocupă un loc special pentru mine, pe lângă celelalte două pe care le-am câștigat”, a spus baschetabalista pentru Reuters.

3medalii olimpice de aur are Griner: Rio 2016, Tokyo 2020, Paris 2024

De ce a fost sportiva încarcerată în Rusia

Pe 17 februarie 2022, cu o săptămâna înaintea izbucnirii conflictului din Ucraina, Brittney a fost arestată pe aeroportul din Moscova, unde ar fi trebuit să participe la un cantonament. În bagajele sportivei, au fost găsite mai multe dispozitive vape, care conțineau ulei de cannabis, ilegal în Rusia. Chiar dacă Griner le-a transmis autorităților că deține o prescripție medicală pentru acestea, a fost arestată.

A fost eliberată în luna decembrie a aceluiași an, într-un schimb de prizonieri de nivel înalt. Rușii au eliberat sportiva, iar americanii pe Viktor Bout, un cunoscut traficant de arme. După eliberare, această mărturisea într-un interviu: „în primele săptămâni de detenție, am vrut să îmi iau viața în mai multe rânduri”.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Helmut Duckadam a fost operat pe cord deschis » Primele informații: rămâne în spital până cel puțin luni!
Stiri extrasport
Intră CFR Cluj în insolvență? » Ioan Varga are datorii de peste 60 de milioane de euro pe care trebuia să le achite de 6 ani!

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”