SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  PARIS 2024 / BASCHET

Final dramatic în prima semifinală la baschet la Jocurile Olimpice! Calificarea s-a decis în ultimele secunde

Germania - Franța, 69-73 / Foto: Imago

Articol de - Publicat joi, 08 august 2024 20:55 / Actualizat joi, 08 august 2024 21:38

Franța a învins Germania, campioana mondială en titre, titlu cucerit în 2023, în prima semifinală de baschet de la Jocurile Olimpice, cu scorul de 73-69.

Francezii au reușit să întoarcă rezultatul, după ce germanii au condus o bună perioadă din partidă. Finalul a fost unul dramatic, iar calificarea s-a decis în ultimele 30 de secunde ale confruntării.

La jumătatea partidei era egalitate, 33-33

Dennis Schroder (30 de ani), vedeta Germaniei, jucător care evoluează în NBA la Brooklyn Nets, a fost principalul marcator al partidei. Neamțul a marcat 18 puncte și a bifat două recuperări, dar a ratat pe final o aruncare cu care își putea readuce echipa în joc.

La finalul primului sfert, Germania era în avantaj cu 7 puncte, scor 25 - 18. În sfertul al doilea, francezii au revenit, iar la jumătatea partidei era 33-33. În actul al treilea al întâlnirii, Germania conducea cu 49-48, dar francezii au înscris un coș de trei puncte, au trecut în avantaj și s-a distanțat la 56-50. În ultimul sfert, Franța a ajuns și până la 11 puncte diferență, dar dramatismul s-a păstrat până în final.

La 69-65 în sfertul 4, Franța a avut două aruncări, a reușit doar una, iar germanii au micșorat distanța printr-o aruncare de trei puncte.

Franța nu a pierdut avansul în sfertul patru, dar nemții au venit foarte aproape de marea finală. Germanii nu au putut recupera în ultimele secunde ale partidei, deși distanța era mică. Dennis Schroder a beneficiat de două aruncări libere la 71-68, dar a marcat doar una singură. Francezii au avut și ei în final două aruncări, le-au valorificat pe ambele și au construit un avantaj de 4 puncte cu câteva secunde înainte de final.

Dream Team-ul Statelor Unite ale Americii întâlnește selecționata Serbiei în cea de a doua semifinală a Jocurilor Olimpice, în această seară de la ora 22:00. Cele două au făcut parte din aceeași grupă la turneul final de la Paris. În meciul din fazele inferioare, SUA s-a impus drastic în fața sârbilor, scor 110-84.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Mircea Lucescu a luat foc după România - Lituania: „Execrabil!” + Doi remarcați: „Ne-au adus victoria”
Nationala
Protestul a început din primul minut la România - Lituania » Ce s-a putut auzi în Ghencea, la revenirea „tricolorilor” în fața propriilor fani
Nationala
Ianis Hagi, detalii din vestiarul României după victoria cu Lituania: „Vreau doar să joc fotbal” » Ce le-a transmis Mircea Lucescu