SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  HANDBAL

FOTO Francezilor nu le vine să creadă! Naționala de handbal masculin s-a făcut de râs » Sărbătoarea lui Karabatic se transformă într-un fiasco

Naționala de handbal masculin a Franței a pierdut și al doilea meci de la Jocurile Olimpice, 22-27 în fața Norvegiei. +9   FOTO

Articol de - Publicat marti, 30 iulie 2024 10:28 / Actualizat marti, 30 iulie 2024 10:30

Turneul de la Paris este ultimul pentru legendarul Nikola Karabatic. Ajuns la 40 de ani, francezul vrea să scrie încă o pagină de istorie. Drumul spre al 4-lea aur olimpic din carieră este sinuos. În acest moment, după primele două partide, pare chiar imposibil.

Franța, încă un eșec în competiția de handbal masculin la Jocurile Olimpice

+4 FOTO

Gazdele turneului au fost spulberate de marea rivală Danemarca la debut, scor 29-37.

Luni, Franța pornea mare favorită în fața Norvegiei. A început lamentabil disputa. Selecționerul Guillaume Gille a fost nevoit să ceară două time-out-uri în prima repriză. În zadar! La pauză, nordicii conduceau cu 16-11.

Norvegia a știut cum să gestioneze avansul. A încetinit ritmul, s-a apărat în continuare agresiv și a obținut o victorie care o apropie de sferturile de finală.

Cel mai bun marcator al Norvegiei a fost Alexander Blonz, cu 7 goluri. La triumf au mai contribuit: Grondahl (5), Lyse (5), Bjornsen (3), Reinkind (3), Sagosen (2), Gullerud (1) și Overby (1).

Din tabăra Franței s-a evidențiat Dika Mem. Interul Barcelonei a înscris 10 goluri. „Singur în deșert”, a scris L'Équipe despre Mem. Tot cotidianul francez notează că au trecut 28 de ani de la ultima ediție a Jocurilor Olimpice începută cu două înfrângeri, la Atlanta, în 1996.

Greșelile pe care le-am făcut în prima repriză sunt incredibile. Nu putem câștiga în fața Norvegiei în felul ăsta. Ne-am grăbit, am fost precipitați, ne-a lipsit disciplina. Nivelul de încredere e foarte scăzut. Partea pozitivă este că în actualul format al competiției ne putem califica, putem termina în primele 4. Avem soarta în propriile mâini. Trebuie să facem ce știm cel mai bine, nu să reinventăm sportul