SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  HANDBAL

FOTO Franța - Germania, cel mai nebun meci din ISTORIA handbalului la Jocurile Olimpice » Două goluri avans și 12 secunde rămase: antrenorul a făcut o prostie IMENSĂ! 27.000 de oameni rămași mască în arenă

Sfertul de finală Franța - Germania, din competiția de handbal masculin de la Jocurile Olimpice, a avut o desfășurare de basm. Nemții s-au impus într-un mod incredibil, 35-34 după prelungiri. +13   FOTO

Articol de - Publicat miercuri, 07 august 2024 16:43 / Actualizat miercuri, 07 august 2024 17:20

Arena Pierre-Mauroy, gazda fazelor eliminatorii din competiția de handbal, a fost martora unui meci epic. Aproximativ 27.000 de spectatori au admirat un sfert de finală cu răsturnări de situație, parade de excepție și un final cum nu s-a mai văzut.

Franța - Germania, meci istoric la Jocurile Olimpice

Franța, campioana olimpică de la Tokyo, s-a târât în faza grupelor. A început cu două înfrângeri clare în fața Danemarcei și a Norvegiei. A scos o remiză cu Egipt și le-a învins, fără să strălucească, pe Argentina și Ungaria. A obținut ultimul loc calificabil și a dat în sferturi peste Germania.

Părea că Nikola Karabatic, aflat la ultimul turneu din carieră, și colegii lui s-au păstrat pentru fazele eliminatorii. Au fost mai buni în prima repriză, au condus și cu 5 goluri. La cabine au intrat în avantaj, scor 17-14.

În partea secundă, jocul s-a prăbușit. La fel ca în grupe, acțiunile au devenit greoaie. Mingea n-a mai ajuns la extreme. Nemții au recuperat. Ba chiar au trecut în avantaj, scor 26-25.

Franța - Germania, cu desfășurare de Hollywood

Gazdele au fost ținute în viață de un singur om. Portarul Vincent Gerard și-a exasperat adversarii. A scos și două aruncări de la 7 metri, l-a blocat pe Knorr din toate unghiurile.

La intrarea în ultimul minut, întreaga asistență era în picioare și sărbătoarea calificarea în careul de ași. Franța conducea cu două goluri.

Cu 12 secunde rămase, nemții au transformat o aruncare de la 7 metri. Era 29-28 pentru Franța și posesia. Selecționer Guillaume Gille a comis o greșeală imensă. N-a lăsat jocul și cronometrul să meargă, deși nemții păreau resemnați. A cerut un time-out fără sens.

Mem, înconjurat, pierde mingea
Mem, încercând să blocheze aruncarea decisivă
Franța - Germania, sfert de finală la Jocurile Olimpice, handbal masculin / FOTO: GettyImages
+8 FOTO

Mai erau doar 5 secunde, dar Dika Mem n-a găsit soluția pentru a repune mingea. Înconjurat de adversari, a trimis o pasă disperată. Koster a recuperat, a pasat rapid. O aruncare miraculoasă, din cădere, a scuturat plasa și a împins sfertul în prelungiri.

Drama a continuat și în reprizele adiționale. Germania avea avantaj, 34-33, cu 15 secunde rămase. Remili a egalat, dar Renars Uscins a mai lovit o dată. Golul lui cu numărul 14 din meci, venit la ultima fază, a trimis-o pe Germania în semifinale. Acolo va da peste Spania!

Celelalte două sferturi se joacă astăzi:

• Danemarca - Suedia, ora 18:30
  • Norvegia - Slovenia, ora 22:30
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Șumudică îi cere de urgență la Rapid, Moldovan îi taie elanul: „Mai trebuie să așteptați”
Marius Șumudică a intrat în direct și a răbufnit după înfrângerea cu U Cluj: „Nu se poate așa ceva” » Furios și la conferință: „Domnul Șucu le bagă banii la ora 12, cu mine nu e loc de așa ceva”

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”

A urcat pe scena de la Vocea României și nimeni nu și-a dat seama că e fiul legendei sportului românesc