SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  GIMNASTICĂ

Ana Maria Bărbosu și Sabrina Voinea Maneca au izbucnit în lacrimi după finalele pe aparate: „Știu ce este în inima mea”

Articol de , - Publicat luni, 05 august 2024 17:11 / Actualizat luni, 05 august 2024 20:23

Ana Maria Bărbosu a avut bronzul la gât timp de 30 de secunde în finala de la sol, după o evoluție consistentă, notată cu 13,700. Imediat după evoluția ultimei gimnaste din concurs, echipa României s-a bucurat zgomotos, dar decizia a fost întoarsă de o contestație a antrenorului american la nota de dificultate a lui Jordan Chiles.

Americanca Jordan Chiles a fost cea care a dat-o jos de pe podium pe Ana Bărbosu în finala de luni de la sol, ultima a întrecerii de gimnastică de la Paris. Ultima în concurs, Chiles a primit inițial 13,666 și era pe locul al cincilea. Antrenorul său a făcut contestație și i-a fost mărită nota D cu o zecime și astfel a depășit-o pe Ana Bărbosu.

Ana Bărbosu finală sol Jocurile Olimpice 2024, momentul în care a aflat că a pierdut medalia de bronz Foto: captură tv
+5 FOTO

Prin urmare, fetele noastre, Ana Maria Bărbosu și Sabrina Voinea Maneca, au terminat pe locurile 4, respectiv 5. Cele două sportive au oferit și primele reacții.

Ana Maria Bărbosu: „Știu ce este în inima mea”

Vizibil emoționată, cu ochii în lacrimi, Ana Maria Bărbosu a fost consolată de reporterii prezenți în Bercy Arena. Sportiva și-a găsit cu greu cuvintele.

„A fost o finală pe care nu mă așteptam să o prind, am plâns două zile de emoții. M-am gândit să plâng înainte, decât după, văzând că tot am emoții. Am făcut cel mai bun exercițiu din această competiție. Am fost extrem de mândră de mine și sunt în continuare.

Când am văzut că sunt pe locul trei, m-am simțit extrem de mândră că am adus România, din nou, pe podium la gimnastică, însă decizia arbitrelor a schimbat acest lucru. Sunt dezamăgită de această decizie, însă știu că am făcut tot ce am putut. Nu vreau să trec peste calculele arbitrelor, însă știu ce e în inima mea. Mi-aș fi dorit să fie România pe locul trei, nu SUA”, a declarat Ana Maria Bărbosu, imediat după proba de sol, în finalele pe aparate.

Sabrina Voinea Maneca: „Știam că merit o notă mult mai mare”

„La bârnă, am evoluat puțin mai slab, doar că apoi m-am adunat la sol, cred că a fost cel mai bun, mult mai bun decât cel de la Campionatele Mondiale sau Europene.

Americanca a contestat și i s-a mărit nota, mie nu. Am făcut exercițiul cât se poate de bine. Nu am aflat vreo explicație oficială. Știu foarte bine cum am făcut solul, nu am ieșit afară din covor. M-am îndreptat pe liniile acrobatice și mi-au ieșit bine, la fel și artistica. Știam că merit o notă mult mai mare. S-au schimbat clasamentele de prea multe ori”, a spus și Sabrina Voinea Maneca.

Sabrina Voinea finala olimpică la bârnă Paris 2024 Foto: Raed Krishan (Paris)
+21 FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Marius Șumudică a intrat în direct și a răbufnit după înfrângerea cu U Cluj: „Nu se poate așa ceva” » Furios și la conferință: „Domnul Șucu le bagă banii la ora 12, cu mine nu e loc de așa ceva”
Ce s-a întâmplat pe gazon imediat după Rapid - U Cluj! Marius Șumudică, împietrit: reacția galeriei la finalul meciului
Cristi Săpunaru, după ce Rapid a pierdut cu U Cluj: „Am făcut-o de oaie”

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”

A urcat pe scena de la Vocea României și nimeni nu și-a dat seama că e fiul legendei sportului românesc