SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  CICLISM

FOTO Podium în Turul Franței, AUR la Jocurile Olimpice » Remco Evenepoel a scris istorie la Paris

Articol de - Publicat sambata, 27 iulie 2024 19:17 / Actualizat sambata, 27 iulie 2024 19:20

Belgianul Remco Evenepoel (24 de ani) a câștigat medalia de aur în competiția de ciclism, proba de contratimp, de la Jocurile Olimpice. Cursa fetelor a fost câștigată de australianca Grace Brown (32 de ani).

Remco Evenepoel a obținut un meritoriu loc 3 în Turul Franței, imediat în spatele favoriților Tadej Pogacar și Jonas Vingegaard.

Podium în Turul Franței, aur la Jocurile Olimpice

Ciclistul legitimat la Soudal–Quick-Step nu a avut pauză. A luat startul în proba de contratimp de la Jocurile Olimpice. Cursa s-a desfășurat în condiții complicate, pe o ploaie agasantă. Traseul a avut o lungime de 32,4 kilometri.

Remco a încheiat în 36:12,16 secunde și a adus prima medalie de aur pentru Belgia la actuala ediție a Jocurilor Olimpice. Podiumul a fost completat de italianul Filippo Ganna (36:26,08) și de un alt belgian, Wout van Aert (36:37,79).

Remco, după câștigarea aurului olimpic / FOTO: Imago

Emoțiile l-au copleșit pe Evenepoel. Lacrimile descătușării l-au cuprins imediat după confirmarea rezultatelor. Și oamenii din echipa lui au plâns ca niște copii în mașina din care l-au însoțit.

În proba feminină, australianca Grace Brown a avut nevoie de 39:28,24 pentru a încheia același traseu. Podiumul a fost completat de britanica Anna Henderson (41:09,83) și americanca Chloe Dygert (41:10,70).

Grace Brown

Cursa masculină pe șosea este programată pe 3 august. Întrecerea fetelor e o zi mai târziu, pe 4 august.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Rezultat șocant în Liga Națiunilor » Georgia și-a zdrobit adversara, o națională prezentă la Euro 2024: „Fiasco, rușine! Cea mai slabă prestație din istorie”
Bănel Nicoliță, impresionat de mutarea de la FCSB: „Va face furori. M-am interesat și eu”
Secretele alimentare ale fotbaliștilor dezvăluite de nutriționistul vedetelor din Liga 1 + Motivul pentru care oamenilor obișnuiți le este greu să slăbească