SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  TENIS

Fostul număr 11 ATP, emoționat de victoria lui Djokovic de la Jocurile Olimpice: „Nu am plâns nici când m-am căsătorit”

Novak Djokovic, suprem la Jocurile Olimpice! A cucerit medalia de aur, singura distincție majoră pe care n-o câștigase / FOTO: Raed Krishan (Gazeta Sporturilor)

Articol de - Publicat luni, 12 august 2024 18:39 / Actualizat luni, 12 august 2024 18:39

Novak Djokovic (37 de ani, locul 2 ATP) a câștigat turneul olimpic de tenis simplu masculin. Fostul său rival, Sam Querrey (fost loc 11 ATP) a declarat că victoria sârbului l-a emoționat foarte tare.

Americanul cu 10 titluri ATP susține că forma sârbului va fi bună la turneele viitoare. Querrey crede că Nole va lupta pentru trofee, deși a câștigat tot ce se putea în tenis.

Sam Querrey: „Nu am plâns nici când m-am căsătorit sau la nașterea copiilor”

Americanul a declarat că victoria lui Djokovic la Jocurile Olimpice l-a emoționat mai mult decât momente importante din viața personală.

Sam Querrey / Foto: Imago

„Nu am plâns nici când m-am căsătorit sau la nașterea copiilor. Eram pe canapea și mă uitam la meci cu soția mea. Am șters o lacrimă privindu-l pe Novak... Soția mea a plâns de-a dreptul, avea ochii plini de lacrimi. Mă aștept să fie pregătit să meargă la US Open, dar sincer îl văd mergând acolo ca să lupte din nou. A realizat tot ce era de realizat. Va fi relaxat, cred că va fi mult mai periculos în acest fel la New York”, a declarat americanul, conform Eurosport.

Sam Querrey, fost loc 11 ATP, s-a retras în 2022 la 34 de ani. Americanul nu a câștigat niciun turneu de Mare Slam, dar a reușit să ajungă în semifinalele de la Wimbledon în 2017. Cei doi tenismeni s-au întâlnit de 11 ori. Djokovic a câștigat în fața americanului de 9 ori, în timp ce Querrey s-a impus în fața sârbului de două ori. Ultima întâlnire dintre cei doi a fost în 2019 la turneul de la Cincinnati. Querrey l-a învins o dată la Wimbledon în 2016 și o dată în 2022 la Masterul de la Paris.

Novak Djokovic s-a retras de la Cincinnati Open

Până la US Open, turneul de Grand Slam de la finalul acestei veri, Novak Djokovic s-a retras de la Cincinnati Open, turneu de categorie 1000.

Acesta va reveni cel mai probabil la US Open, după pauza pe care a luat-o după Jocurile Olimpice.

Prin această decizie, Novak Djokovic este aproape să își piardă locul în clasamentul ATP. Sârbul ocupă în prezent poziția a doua în clasament. În spatele său, pe trei este chiar adversarul său din finala olimpică, Carlos Alcaraz, la doar 330 de puncte distanță. Nole a câștigat turneul de la Cincinnati anul trecut și va pierde automat 1000 de puncte ATP, iar cel mai probabil spaniolul îl va depăși.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Helmut Duckadam a fost operat pe cord deschis » Primele informații: rămâne în spital până cel puțin luni!
Stiri extrasport
Intră CFR Cluj în insolvență? » Ioan Varga are datorii de peste 60 de milioane de euro pe care trebuia să le achite de 6 ani!

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”