SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  TENIS

Scandal americano-chinez la Jocurile Olimpice! Un nou conflict neașteptat în tenis: „Nu o respect”

Zheng a fost susținută de mulți conaționali în duelul cu Navarro. foto: Imago

Articol de - Publicat miercuri, 31 iulie 2024 10:42 / Actualizat miercuri, 31 iulie 2024 12:14

Duelul din turneul feminin de tenis de la Jocurile Olimpice dintre americanca Emma Navarro și chinezoaica Qinwen Zheng s-a încheiat cu scandal, după victoria celei din urmă. Nu a fost singurul conflict al zilei, după ce altă americancă, Coco Gauff, l-a făcut „trișor” pe arbitrul de scaun în eșecul cu Vekic.

Zheng a câștigat meciul din optimi după o luptă aprigă de 3 ore și 12 minute. Navarro a câștigat prima manșă la tie-break după ce a salvat 4 mingi de set, scor 9-7.

Al doilea set a fost din nou extrem de echilibrat, iar chinezoaica a dus duelul în decisiv, tot după un tie-break intens. Mai mult, a 7-a jucătoare a lumii a salvat și o minge de meci.

După dramatismul din primele două manșe, Zheng a câștigat confortabil decisivul, scor 6-1, și a stabilit un alt meci de foc în sferturile turneului de tenis de la Jocurile Olimpice, împotriva nemțoaicei Angelique Kerber, cea care le-a învins pe Jaqueline Cristian și apoi pe canadianca Fernandez.

Scandal între Navarro și Zheng la finalul meciului: „Nu o respect”

Cea mai spectaculoasă partidă a zilei din competiția feminină s-a încheiat însă cu un conflict între cele două combatante.

La final, când Navarro i-a strâns mâna chinezoaicei, i-a transmis mai multe cuvinte pe care le-a și detaliat la conferința de presă: „I-am spus că nu o respect ca jucătoare. Este foarte tăioasă cu lucrurile pe care le face. Într-un vestiar în care nu prea există prietenii este dificil să întâlnești un adversar de genul. iar eu chiar nu-l respect. Dar felicitări, a avut un tenis foarte bun în final. A jucat mai bine decât mine”

În schimb, câștigătoarea Zheng, susținută și de mulți chinezi pe terenul numărul 7 din complexul de la Roland Garros, a avut un discurs diferit: „Mi-a zis că nu știa că am atât de mulți fani”.

Și apoi a continuat: „A părut că nu este mulțumită de comportamentul meu față de ea. Dacă este adevărat, o aștept să vină și să-mi spună față în față. Aș vrea să îndrept ce am greșit pentru a deveni o persoană mai bună și o jucătoare mai bună.

Nu o să consider că este un atac din partea ei pentru a pierdut meciul. Dar a fost o adversară pe cinste”.