SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  FOTBAL

Scor-FLUVIU la fotbal în finala mică de la Jocurile Olimpice! Au obținut bronzul en fanfare

Maroc a obținut medalia de bronz la fotbal la Jocurile Olimpice, foto: Getty Images

Articol de - Publicat joi, 08 august 2024 20:36 / Actualizat vineri, 09 august 2024 04:37

Maroc a dat de pământ cu Egipt la fotbal în finala mică de la Jocurile Olimpice. Selecționata lui Tarik Sektioui (47 de ani) a învins-o pe Egipt fără drept de apel, scor 6-0, și a obținut medalia de bronz.

Egipt cedase în semifinale în fața Franței, scor 1-3, după prelungiri, meci în care a și condus cu 1-0. De cealaltă parte, Maroc a pierdut în fața Spaniei, 1-2. Marea finală are loc vineri, 9 august, de la 19:00. Egipt și Maroc s-au întâlnit în finala mică, iar marocanii nu au stat la discuții. Duelul a avut loc pe Stade de la Beaujoire (Nantes).

Maroc a obținut medalia de bronz la fotbal la Jocurile Olimpice

Maroc și-a respectat statutul de mare favorită și s-a impus într-o manieră categorică. Abde Ezzalzouli (22 de ani) a deschis scorul în minutul 23, iar Soufiane Rahimi (28 de ani) a dublat avantajul marocanilor 3 minute mai târziu.

Egiptenii au fost neputincioși în fața marocanilor și n-au putut opune rezistență. Repriza secundă a început sub aceleași coordonate. Maroc a mai înscris o dată în minutul 51, prin El Khannouss (20 de ani), iar deznodământul era stabilit deja. Rahimi a realizat „dubla” în minutul 64, iar Nakach a înscris golul 5 cu 20 de minute înainte de final.

Maroc, bronz la Jocurile Olimpice, foto: Getty Images

Scorul final a fost stabilit în minutul 87. Starul lui PSG, Achraf Hakimi (25 de ani), a închis tabela, 6-0 sec pentru naționala din Maroc, care a obținut medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Paris.

A fost prima întâlnire directă dintre selecționatele olimpice ale celor două națiuni. Ultimul act al competiției se va disputa pe stadionul Parc des Princes, casa celor de la PSG, între Franța și Spania.

La fotbal feminin, Spania o va întâlni pe Germania în finala mică, într-un duel care se va disputa vineri, 9 august, de la 16:00. Finala mare este programată sâmbătă, de la 18:00, între Brazilia și SUA.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Mircea Lucescu a luat foc după România - Lituania: „Execrabil!” + Doi remarcați: „Ne-au adus victoria”
Nationala
Protestul a început din primul minut la România - Lituania » Ce s-a putut auzi în Ghencea, la revenirea „tricolorilor” în fața propriilor fani
Nationala
Ianis Hagi, detalii din vestiarul României după victoria cu Lituania: „Vreau doar să joc fotbal” » Ce le-a transmis Mircea Lucescu