SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  PARIS 2024 / ATLETISM

A luat aurul și a intrat în istoria Jocurilor Olimpice, apoi a dezvăluit: „Toată cursa am avut un regret”

Sifan Hassan (31 de ani) a câștigat maratonul la Jocurile Olimpice de la Paris și a intrat în istoria competiției./ foto Imago Images +8   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 11 august 2024 17:40 / Actualizat duminica, 11 august 2024 19:02

Sifan Hassan (31 de ani) a câștigat maratonul la Jocurile Olimpice de la Paris și a intrat în istoria competiției, după ce a reușit să cucerească trei medalii în probele de fond.

Cursa feminină de 42,195 de km de la această ediție a Jocurilor Olimpice a fost una dramatică, decisă la sprint. Pe ultimele sute de metri, bătălia s-a dat între două atlete. Olandeza Sifan Hassan i-a luat fața etiopiencei Tigst Assefa și a cucerit aurul, stabilind un nou record olimpic, 2h 22:55.

Sifan Hassan, la maratonul de la Jocurile Olimpice 2024/ foto Imago Images
+3 FOTO

Sifan Hassan a scris istorie la Jocurile Olimpice

Astfel, Hassan a devenit prima femeie din istorie care câștigă 3 medalii în probe de fond la aceeași ediție a Jocurilor Olimpice. Ea a luat bronzul la 5.000 m și 10.000 m, ambele pe pista de pe Stade de France, iar la maraton a câștigat aurul.

Medalia de aur la maraton a venit la două zile după bronzul din cursa de 10.000 m și la 6 zile după locul 3 obținut în cursa de 5.000 m.

„În fiecare moment al cursei am regretat că am alergat 5.000 m și 10.000 m. Îmi spuneam că dacă nu aș fi făcut asta, m-aș fi simțit grozav astăzi. Momentul în care am început să mă simt bine a fost la 20 de kilometri, m-am simțit atât de bine atunci! În acele clipe am știut că vreau aurul.

Am fost atât de fericită la Maratonul de la Londra, dar astăzi sunt mai fericită. Nu pot să cred că sunt campioană olimpică la maraton!”, a declarat Hassan, care în 2023 a câștigat și cursa pe aceeași distanță de la Londra.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Helmut Duckadam a fost operat pe cord deschis » Primele informații: rămâne în spital până cel puțin luni!
Stiri extrasport
Intră CFR Cluj în insolvență? » Ioan Varga are datorii de peste 60 de milioane de euro pe care trebuia să le achite de 6 ani!

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”