SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  FOTBAL

Spania - Franța, în marea finală de la Jocurile Olimpice » Când va avea loc meciul

Spania și Franța sunt echipele care au obținut calificarea în marea finală de la Jocurile Olimpice. Întâlnirea dintre cei doi granzi europeni va avea loc vineri, 9 august, de la 19:00. / foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 06 august 2024 09:33 / Actualizat marti, 06 august 2024 10:13

Spania și Franța sunt echipele care au obținut calificarea în marea finală a competiției de fotbal masculin de la Jocurile Olimpice. Întâlnirea dintre cei doi granzi europeni va avea loc vineri, 9 august, de la 19:00.

Ultimul act al competiției se va disputa pe stadionul Parc des Princes, casa celor de la PSG.

Spania și Franța au tremurat serios pentru calificarea în finală, chiar dacă au fost mari favorite în semifinale.

Franța a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Egipt

Cu Alexandre Lacazette (Lyon) și Michael Olise (Bayern Munchen) pe teren din primul minut, francezii s-au văzut conduși de Egipt până spre finalul meciului. Mahmoud Saber deschisese scorul pentru africani în minutul 62, pentru ca Jean-Philippe Mateta ('83) să aducă egalarea, trimițând meciul în prelungiri.

Același Mateta ('93) a reușit dubla în prelungiri, iar Michael Olise ('108) a fost cel care a risipit emoțiile francezilor, care l-au avut pe banca tehnică pe legendarul Thierry Henry.

Spania s-a chinuit și ea cu Maroc

Nici ibericii nu au avut viață ușoară în semifinale. Rahimi a deschis scorul pentru Maroc în minutul 37, când a transformat o lovitură de pedeapsă. Avantajul marocanilor s-a menținut până îm minutul 66, când Fermin Lopez, tânărul de la Barcelona, a adus egalarea. Juanlu Sanchez, fundașul Sevillei, a marcat golul calificării în finală în ultimele minute de joc.

După ce Franța și Spania au obținut calificarea în ultimul act, Maroc și Egipt se vor duela în finala mică, iar câștigătoarea va fi medaliată cu bronz. Finala pentru locul 3 este programată joi, 8 august, de la 18:00.

La fotbal feminin, SUA o va întâlni pe Germania de la 19:00 în prima semifinală, în timp ce Brazilia și Spania se vor înfrunta de la 22:00. Astfel, ibericii au șansa să cucerească aurul olimpic la fotbal la ambele categorii.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Marius Șumudică a intrat în direct și a răbufnit după înfrângerea cu U Cluj: „Nu se poate așa ceva” » Furios și la conferință: „Domnul Șucu le bagă banii la ora 12, cu mine nu e loc de așa ceva”
Spaniolii, la picioarele lui Andrei Rațiu, după primul gol al românului în La Liga: „Omul meciului, a fost deasupra tuturor”