SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  FOTBAL FEMININ

SHOW total într-un meci de fotbal feminin la Jocurile Olimpice! S-au marcat 11 goluri

Australia - Zambia, foto: Getty Images

Articol de - Publicat duminica, 28 iulie 2024 22:56 / Actualizat luni, 29 iulie 2024 00:17

Senzație într-un meci de fotbal feminin de la Jocurile Olimpice! Australia a învins-o pe Zambia, scor 6-5, în faza grupelor. Zambia a condus cu 5-2 în startul reprizei secunde, însă nu a putut profita de avantaj și a pierdut partida în minutul 90.

Partida s-a disputat la Nisa, pe „Allianz Riviera”, iar Australia a reușit o revenire senzațională. Curios este faptul că Australia primise din partea bookmakerilor înaintea partidei o cotă de 1,12. Zambia, adversara Australiei, primise o cotă de 17. Ceea ce înseamnă faptul că Australia era considerată mega-favorită înaintea partidei.

Spectacol la proba de fotbal feminin de la Jocurile Olimpice

Zambia a deschis scorul în primul minut al partidei de la Nisa. Barbra Banda a punctat, însă naționala Zambiei a fost egalată 6 minute mai târziu, după reușita lui Alanna Kennedy.

Zambia s-a distanțat la două goluri până în minutul 33. Racheal Kundananji și aceeași Banda au punctat. Nu acesta a fost, însă, scorul pauzei. Australia a redus din diferență prin Hayley Raso în minutul 35, iar Zambia a mai punctat o dată prin Banda, care a realizat hattrick-ul.

2-4a fost scorul înregistrat la pauza meciului Australia - Zambia

Australia, revenire de senzație în repriza a doua

Kundananji a realizat „dubla” în minutul 56, dar ce urma să se întâmple depășește orice imaginație. Autogolul lui Ngambo Musole a readus-o pe Australia în joc în minutul 58, iar Catley a reaprins speranțele naționalei care era considerată mare favorită înaintea acestui duel.

Inevitabilul s-a produs în minutul 78. Catley a făcut și ea „dubla” și a egalat la 5 într-un meci cu o desfășurare ireală! Remontada a fost completă în minutul 90. Michelle Heyman a adus victoria Australiei, scor 6-5.

Zambia rămâne fără punct în grupa B și se află pe locul 4. Australia este pe locul 3 în acest moment, după ce a obținut primele puncte de la Jocurile Olimpice. Pentru Australia urmează duelul cu SUA, în timp ce Zambia se va duela cu Germania.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Marius Șumudică a intrat în direct și a răbufnit după înfrângerea cu U Cluj: „Nu se poate așa ceva” » Furios și la conferință: „Domnul Șucu le bagă banii la ora 12, cu mine nu e loc de așa ceva”
Ce s-a întâmplat pe gazon imediat după Rapid - U Cluj! Marius Șumudică, împietrit: reacția galeriei la finalul meciului
Cristi Săpunaru, după ce Rapid a pierdut cu U Cluj: „Am făcut-o de oaie”

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”

A urcat pe scena de la Vocea României și nimeni nu și-a dat seama că e fiul legendei sportului românesc