SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  BASCHET

FOTO Știm prima semifinalistă a probei de baschet masculin de la Jocurile Olimpice » Giannis Antetokounmpo, învins de campioana mondială

Germania a învins-o pe Grecia, scor 76-63, și este prima semifinalistă a întrecerii de baschet masculin de la Jocurile Olimpice. +8   FOTO

Articol de - Publicat marti, 06 august 2024 15:42 / Actualizat marti, 06 august 2024 15:42

Germania, neașteptata campioană mondială din 2023, și-a confirmat statutul. Nemții au încheiat grupa cu victorii pe linie, adversare fiind Japonia, Brazilia și Franța. Astăzi, Dennis Schroder și colegii au avut emoții doar o repriză în fața Greciei.

Germania, prima semifinalistă a competiției de baschet masculin de la Jocurile Olimpice

Elenii păreau capabili de surpriză. Au câștigat primul sfert cu 21-11. Defensiva nemților s-a activat din acel moment, iar Giannis Antetokounmpo a rămas, din nou, singur împotriva tuturor. Starul lui Milwaukee Bucks a reușit 22 de puncte în cele 34 de minute petrecute pe parchet. N-a fost suficient pentru un final echilibrat.

Cel mai bun marcator din tabăra Germaniei a fost Franz Wagner (18 puncte). Schroder a contribuit cu 13 puncte și 8 pase decisive. Au mai punctat: Thiemann (10), Bonga (9), Moritz Wagner (8), Voigtmann (7), Theis (6) și Weiler-Babb (5).

+3 FOTO

În semifinale, Germania va da peste învingătoarea meciului Franța - Canada. Pe cealaltă jumătate de tablou, sferturile de finală sunt: Serbia - Australia și Brazilia - SUA. Toate partidele sunt programate astăzi.

Meciul pentru aur este programat pe 10 august, ora 22:30, în Accor Arena.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ce pensie are Ilie Năstase, după recalculare: „Nici mai mult, nici mai puțin!”
Tenis
Dinamo încearcă să dea lovitura cu doi internaționali români » Unul e format de Hagi, altul a debutat și la prima reprezentativă

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”