SPORTURI  »  TENIS  »  OSAKA

rezumatul video Ana Bogdan a părăsit turneul de la Osaka în sferturile de finală, după un meci de peste două ore

Ana Bogdan, eliminată de Suzan Lamens, în sferturile de finală ale turneului de la Osaka. Foto: Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 18 octombrie 2024, 10:51 / Actualizat vineri, 18 octombrie 2024 10:54

Ana Bogdan (31 de ani, 111 WTA) a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului de la Osaka, Japonia. Sportiva originară din Sinaia a fost învinsă în trei seturi de Suzan Lamens (25 de ani, 125 WTA): 6-4, 3-6, 3-6.

După două victorii obținute în ultimele trei zile (6-2, 6-2 cu Veronika Kudermetova și 6-0, 7-6(5) cu Marie Bouzkova), Ana Bogdan a revenit pe teren la turneul de 250 de puncte de la Osaka, Japonia, cu gândul de a ajunge în semifinale. Tenismena în vârstă de 31 de ani a început bine jocul cu Suzan Lamens și a făcut primul break al confruntării.

Numărul 9 mondial NU se mai retrage! A dezvăluit motivele personale din spatele deciziei: „E o provocare imensă pentru multe femei”
DECIZIE

Ana Bogdan a pierdut un game-cheie în setul al doilea

Olandeza și-a luat revanșa imediat, însă Ana a gestionat mai bine primul set și, după 46 de minute, și l-a adjudecat cu 6-4. Setul secund a început cu două game-uri la rând câștigate de Lamens, care a părut să nu fie afectată de pierderea primului set.

A urmat, probabil, cel mai important game al jocului, mai ales din punct de vedere mental. Pe serviciul sportivei în vârstă de 25 de ani, Ana a izbutit să salveze două mingi de 3-0 dar apoi a ratat două ocazii de a duce scorul la 2-1. Lamens și-a adjudecat și acest game, scorul a devenit 3-0 și apoi reprezentantei noastre i-a fost foarte dificil să mai revină.

VIDEO. Ana Bogdan, eliminată de Suzan Lamens, în sferturile de finală ale turneului de la Osaka

Ocupanta locului 125 în clasamentul mondial s-a impus cu 6-3 în setul al doilea și tot cu 6-3 și în setul decisiv, obținând calificarea în semifinala turneului de la Osaka. În penultimul act, Suzan Lamens o va întâlni fie pe Diane Parry (22 de ani, 52 WTA), fie pe Clara Tauson (21 de ani, 63 WTA).

În urma acestui rezultat, Ana Bogdan a ajuns la un bilanț de 18 victorii și 23 de înfrângeri în anul 2024 în meciurile de simplu. Tenismena în vârstă de 31 de ani are o finală jucată în acest an: la Transylvania Open (6-4, 6-3 pentru Karolina Pliskova).

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
5 declarații ȘOC ale lui Constantin Anghelache, securistul „Eftimie Gelu”, cel care a adus Amigo în România: „Ceaușescu a refuzat să creadă în realitatea pe care i-au transmis-o nemții”

România, 99% sigură de locul ei » Cum arată urnele pentru preliminariile Campionatului Mondial în acest moment + variantă de grupă grea și grupă ușoară

David Popovici a spus de ce nu mai conduce mașinile-cadou primite de la Ion Țiriac