SPORTURI  »  TENIS  »  WTA 125 SANTA CRUZ

Anca Todoni, la a doua finală WTA 125 din carieră » Parcurs dominant în turneul de la Santa Cruz

Anca Todoni Foto: Instagram
Anca Todoni Foto: Instagram

Articol de - Publicat duminica, 03 noiembrie 2024 12:19 / Actualizat duminica, 03 noiembrie 2024 12:23

Anca Todoni (20 de ani, locul 138 WTA) s-a calificat în a doua finală de categorie WTA 125 din acest an și din carieră, ea depășind-o categoric în penultimul act pe Daria Semenistaja (Letonia, 22 ani, 131 WTA), 6-0, 6-1.

Românca Anca Todoni a revenit în circuitul profesionist după aproape o lună și a ales să o facă pe zgură, în Bolivia, la turneul WTA 125 găzduit de Santa Cruz, cel mai mare oraș din țara sud-americană.

A fost o decizie inspirată, tânăra care a împlinit 20 de ani în octombrie reușind un parcurs aproape impecabil și calificându-se în finală după un meci de o oră și 17 minute, 6-0, 6-1, în fața Dariei Semenistaja, favorita 5 a competiției.

Jasmine Paolini, debut cu zâmbet la WTA Finals » Victorie convingătoare în fața Elenei Rybakina
WTA FINALS
Jasmine Paolini, debut cu zâmbet la WTA Finals » Victorie convingătoare în fața Elenei Rybakina

Pe lângă performanța în sine, e și o revanșă contra letonei, cea care câștigase ambele întâlniri anterioare pe care le-a disputat cu Todoni, în 2023, în „sferturi” la Bucureşti, 7-6 (3), 6-4, şi anul acesta, tot în „sferturi” la Montreux, 6-4, 4-6, 6-4.

Anca Todoni, parcurs cu doar 12 game-uri cedate

Partida a fost dezechilibrată, totuși Anca a înfruntat 9 mingi de break ale adversarei și a salvat 8 dintre ele. A avut la rândul ei 12 oportunități de a câștiga contra serviciului, valorificând 6. Românca a fost vizibil superioară la serviciu, acolo unde a avut 64,1% reușită pe primul față de 32,1 Semenstaja și 50% pe al doilea în comparație cu 18,2.

În ultimul act, „tricolora” se va duela cu Emiliana Arango din Columbia, 23 de ani, ocupanta locului 234 mondial. Va fi prima lor înfruntare.

Până la finală, Todoni le învinsese pe rând pe Sol Larraya Guidi (Argentina), 6-3, 6-2, pe Carson Brinstine (Canada), 6-3, 3-0, abandon, în sferturi de finală pe Chloe Pacquet, a doua favorită a turneului, cu 6-3, 6-0, și în semifinale pe Daria Semenistaja.

Prin calificarea în ultimul act de la Santa Cruz, românca și-a asigurat un salt de 15 locuri în clasamentul mondial, până pe locul 123, grație celor 81 de puncte obținute. Premiul în bani este de 8.500 de dolari.

Ea a participat și pe tabloul de dublu, alături de croata Tara Wurth, unde s-a oprit în semifinale, după 4-6, 7-6 (6), 3-10 în fața perechii Nuria Brancaccio-Leyre Romero Gomez (Ita/Spa).

A doua finală WTA 125 din acest an, după Bari

Anca Todoni joacă în Bolivia al șaselea turneu WTA 125 din 2024, ea evoluând anul acesta la San Luis Potosi (Mexic), Bari (Italia), Gaiba (Italia), Montreux (Elveția) și București. Românca s-a impus la Bari, cel mai important rezultat de până acum am carierei în circuitul WTA, și a bifat sferturile de finală în Elveția și Mexic.

Anca Todoni, la a doua finală WTA 125 din carieră » Parcurs dominant în turneul de la Santa Cruz
Anca Todoni cu trofeul de la Bari Foto: Instagram

Turneele WTA 125 sunt o alternativă bună atunci când ai nevoie de meciuri sau ai pierdut repede într-un turneu mare sau, pur și simplu, o opțiune corectă pentru a aduna puncte. Circuitul feminin le-a inclus din 2012 sub titulatura de seria Challenger, denumire similară cu cea din ATP.

Anul acesta, pe lângă Anca, alte două românce au câștigat asemenea concursuri, Irina Begu la Montreux și Miriam Bulgaru la București. În 2023, Ana Bogdan s-a impus la Iași și Parma și Sorana Cîrstea la Reus, iar în 2022 Bogdan la Iași și Begu la București.

Citește și:
Fotomodelul a reapărut la meciul lui Zverev, la 3 săptămâni de când germanul nega vehement acuzațiile de infidelitate
Tenis
Fotomodelul a reapărut la meciul lui Zverev, la 3 săptămâni de când germanul nega vehement acuzațiile de infidelitate
Microbuzul cu suporterii lui PAOK, spulberat pe șoseaua din România! Șapte morți și trei răniți » Posibilele cauze descifrate de specialistul Titi Aur
Campionate
Microbuzul cu suporterii lui PAOK, spulberat pe șoseaua din România! Șapte morți și trei răniți » Posibilele cauze descifrate de specialistul Titi Aur
Gigi Becali a izbucnit în direct: „Pentru asta, Rapid nu va lua titlul niciodată. Dumnezeu va face dreptate!”
Superliga
Gigi Becali a izbucnit în direct: „Pentru asta, Rapid nu va lua titlul niciodată. Dumnezeu va face dreptate!”
Și-a etalat corpul perfect pe marginea piscinei, înaintea Jocurilor Olimpice de iarnă: „Ne vedem la Milano”
Jocurile Olimpice
Și-a etalat corpul perfect pe marginea piscinei, înaintea Jocurilor Olimpice de iarnă: „Ne vedem la Milano”
EXCLUSIV Bancă scoasă la vânzare în România
Profit.ro
EXCLUSIV Bancă scoasă la vânzare în România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (4)
Trandafir
Trandafir  •  03 Noiembrie 2024, 16:15

Din victorie, in victorie, a urcat 15 pozitii in clasamentul WTA Live. Cucces in fiana de astazi.

Trandafir
Trandafir  •  03 Noiembrie 2024, 16:13

Bravo, bravo, felicitari Anca ! Succes mai departe !

OlteanuMarian
OlteanuMarian  •  03 Noiembrie 2024, 15:24

Anca Todoni ...o romanca de mare valoare cu frunte inalta si ovala semanand cu aurora boreala vazuta uneori din Muntii Carpati...

Vezi toate comentariile (4)
Comentează