SPORTURI  »  TENIS  »  TENIS

EXCLUSIV Ce se întâmplă cu Simona Halep și cum poate reveni în TOP 100: „Așa au făcut Sharapova, Wozniacki și Azarenka!”

Simona Halep / foto: Imago Images

Articol de , , - Publicat joi, 03 octombrie 2024, 17:27 / Actualizat joi, 03 octombrie 2024 17:31

Simona Halep (33 ani) a fost eliminată în turul 2 al turneului de la Hong Kong, după ce a pierdut meciul împotriva rusoaicei Anna Blinkova (locul 78 WTA) în două seturi (2-6, 1-6). Revenirea lui Halep în circuit a fost analizată și de Narcis Drejan, la EURO GSP, care a indicat traseul pe care Simona ar trebui să-l urmeze pentru a reveni în top 100 WTA.

Simona Halep a revenit după o pauză îndelungată în circuitul WTA, dar rămâne doar cu o victorie în urma turneului de la Hong Kong. De două ori câștigătoare de Grand Slam, Halep începuse cu dreptul și câștigase duelul cu Arina Rodionova în trei seturi: 6-2, 4-6, 6-4. N-a putut să țină ritmul și în turul secund, fiind depășită fără niciun dubiu de Anna Blinkova.

Imediat după succesul cu Rodionova, Narcis Drejan, aflat în studioul EURO GSP, a vorbit despre situația în care se află Simona Halep în acest moment.

Simona Halep poate să revină în TOP 100! Însă e mai greu să revină la nivelul pe care îl avea în urmă cu câțiva ani! Am urmărit tot meciul cu Rodionova și e departe de ce ne arătase în perioada ei foarte bună. A fost o victorie grea, obținută în urma unui meci lung. Dar în TOP 100 poate reveni, mai ales că va beneficia și de wild-card-uri la alte turnee și are o șansă bună.

Victoria ei a fost apreciată la nivel mondial, toată lumea a așteptat s-o vadă iar la lucru pe Halep. Vorbim despre un fost număr 1, despre o dublă câștigătoare de Grand Slam. Saltul în clasament era unul firect, mai ales când pleci de pe locul 1130.

Ea trebuie să joace tenis de plăcere, să urmeze carierele pe care le-au avut Sharapova, Wozniacki, Azarenka. Nu mai e vorba de câștigat turnee, e vorba despre a juca tenis de plăcere, nu de a mai câștiga bani. Ea nu e ca Djokovic, care să joace pentru a doborî recorduri!”, a fost reacția lui Narcis Drejan.

Ce loc ocupă Simona Halep în clasamentul WTA după înfrângerea cu Anna Blinkova

Înaintea turneului de la Hong Kong, Simona Halep ocupa poziția 1130 în clasamentul WTA! Succesul din turul 1 cu Rodionova i-a adus Simonei un salt important în ierarhia tenisiului feminin: locul 879!

2.000 de dolari este premiul pe care îl obține Halep după eliminarea prematură.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Detaliu curios în timpul meciului Halep - Blinkova: regizorul transmisiunii nu se putea abține!