SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA CHARLESTON

Ce victorie nebună! Irina Begu s-a calificat în sferturi la Charleston, după ce a întors spectaculos meciul cu Puig și a salvat și o minge de meci » Va întâlni o viitoare adversară din Cupa FED

Articol de GSP - Publicat vineri, 08 aprilie 2016 08:35

Irina Begu, locul 34 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Charleston, după ce a învins-o pe Monica Puig din Puerto Rico, locul 62 WTA, scor 1-6, 6-2, 7-6.

Jucătoarea noastră a intrat prost în meci și a reușit să câștige primul game abia la scorul de 5-0 pentru Puig. N-a ajutat-o la nimic, pentru că adversara ei a reușit să închidă setul pe propriul serviciu. În actul secund, românca a reușit să se distanțeze rapid la 2-0, însă puertoricana a revenit imediat în joc. Begu a trecut prin clipe grele la 2-2, însă a reușit să își facă serviciul după un game extrem de lung, pentru ca mai apoi să nu îi mai dea nicio șansă adversarei în set.

Decisivul a fost extrem de echilibrat și s-a întins pe aproape 80 de minute. Românca a fost nevoită să revină în trei rânduri după ce Puig reușise break-ul, salvând și o minge de meci la scorul de 4-5. Cu un ultim efort, Irina a împins meciul într-un tie-break decisiv. A început ca din pușcă, 3-0, avantaj suficient pentru a închide meciul.

În sferturi, Begu o va înfrunta pe nemțoaica Angelique Kerber. Un adevărat prolog pentru play-off-ul de menținere în Grupa Mondială cu Germania, pe care România îl va disputa la finalul săptămânii viitoare, la Cluj.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Reacția fotbalistului luat de guler de Dorinel Munteanu: „Suntem obișnuiți!”
Dinamo poate pierde 1 milion de euro » Ultimele informații despre acest caz care le dă fiori „câinilor”
Neil Lennon a semnat » Unde s-a angajat la o lună după despărțirea de Rapid

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”