Articol de David Marinescu - Publicat joi, 11 mai 2023 22:49 / Actualizat joi, 11 mai 2023 22:58
Gabriela Ruse (152 WTA) nu a avut nicio șansă în fața braziliencei Beatriz Haddad Maia (15 WTA), eșec 2-6, 3-6, în turul secund al turneului de la Roma. ♦ Apoi, Ana Bogdan (59 WTA) a fost învinsă dramatic de Caroline Garcia, ocupanta locului 4 în clasamentul WTA, scor 4-6, 6-3, 7-5.
- România a rămas cu o singură reprezentantă pe tabloul principal de la Roma. Sorana Cîrstea (34 WTA) o va înfrunta vineri pe Jelena Ostapenko (20 WTA).
Reprezentantele „tricolore” au suferit înfrângeri pe linie în ziua de joi de la Roma. Ana Bogdan a fost la câteva mingi distanță de a salva onoarea, chiar în fața celei mai puternice adversare, Caroline Garcia.

Ana n-a acuzat șocul pierderii primului set, după 46 de minute de luptă. A împins disputa în decisiv, iar acolo a fost doar la câteva mingi de victorie. A condus cu 6-3 și a servit pentru calificarea în turul următor.
Franțuzoaica n-a mai greșit nimic din acel moment, a revenit spectaculoas și va juca în „șaisprezecimi” împotriva columbiencei Camila Osorio (100 WTA).
Gabi Ruse, fără șanse cu Haddad Maia
Venită din calificări și aflată deja la al 4-lea meci în ultimele 4 zile, Ruse a fost dominată la toate capitolele. Mai proaspătă, culoar liber în primul tur, Beatriz Haddad Maia a profitat de procentajul slab al primului serviciu al româncei, doar 48%, și a închis partida într-o oră și jumătate.
În turul următor, brazilianca o va înfrunta pe poloneza Magda Linette (19 WTA).
VIDEO Cele mai spectaculoase lovituri reușite în prima zi a turneului de la Roma
Citește și alte știri din tenis:
Irina Begu, eliminată încă din turul II la Roma » Cronica unei înfrângeri surprinzătoare


