SPORTURI  »  TENIS  »  PALERMO

Irina Begu, de neoprit! Calificare în semifinale: are o misiune dificilă în penultimul act

Irina Begu/ foto Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 20 iulie 2024 10:50 / Actualizat sambata, 20 iulie 2024 11:07

Irina Begu (33 de ani, 142 WTA) s-a calificat în semifinale la Palermo, după 6-3, 6-4 în sferturi cu Ann Li (24 de ani, 127 WTA).

Irina Begu e pe val la turneul de la Palermo și a ajuns în penultimul act, u de o va aștepta o adversară dificilă. Românca o înfruntă pe Karolina Muchova (27 de ani, 35 WTA), de la ora 22:30.

Irina Begu, victorie cu Ann Li în sferturi la Palermo

Irina Begu a ajuns în semifinale fără să piardă vreun set la Palermo, iar cu Ann Li a început în forță meciul. A făcut break încă din primul game, apoi și-a câștigat serviciu și a făcut un nou break. Irina nu s-a oprit, a și-a făcut din nou serviciul și s-a dus repede la 4-0.

Apoi, Li a început să arate că e în meci, a câștigat două game-uri la rând. Nu a mai avut însă ce să facă, iar sportiva din România și-a adjudecat setul cu 6-3. Setul al doilea a fost mult mai echilibrat, dar Irina l-a încheiat cu sânge rece.

Li a făcut break prima, apoi Begu a răspuns printr-un re-break. Cela două și-a câștigat fiecare serviciul și așa au ajuns la 4-4, de unde Begu a preluat inițiativa. S-a dus la 5-4, apoi a făcut un nou break și și-a adjudecat setul și meci.

250 de puncte WTAprimește câștigătoarea turneului de la Palermo

Cristian a fost eliminată în sferturi

În ultimul sfert de finală de la Palermo, Jaqueline Cristian a fost eliminată de chinezoaica Zheng, locul 7 WTA.

Românca nu a avut nicio șansă în confruntarea de aseară și a reușit să câștige doar două game-uri. Jaqueline a fost învinsă categoric, scor 1-6, 1-6.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Rezultat șocant în Liga Națiunilor » Georgia și-a zdrobit adversara, o națională prezentă la Euro 2024: „Fiasco, rușine! Cea mai slabă prestație din istorie”
Bănel Nicoliță, impresionat de mutarea de la FCSB: „Va face furori. M-am interesat și eu”
Secretele alimentare ale fotbaliștilor dezvăluite de nutriționistul vedetelor din Liga 1 + Motivul pentru care oamenilor obișnuiți le este greu să slăbească