SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Jackpot! Câți bani câștigă Gabriela Ruse după participarea la US Open » E cea mai bună performanță a româncei la un turneu de Mare Șlem

Gabriela Ruse a învins-o pe Barbora Krejcikova la US Open // sursă foto: Twitter @ WTA

Articol de - Publicat vineri, 30 august 2024 22:26 / Actualizat sambata, 31 august 2024 10:29

Gabriela Ruse (26 de ani, locul 122 WTA) a obținut cea mai bună performanță la un turneu de Mare Șlem, prezența în turul al treilea de la US Open, unde a pierdut însă cu Paula Badosa (26 de ani, locul 29 WTA), scor 6-4, 1-6, 6-7 (8-10).

Gabriela Ruse va încasa o sumă consistentă de bani după participarea de la US Open în turul trei al competiției. Mai exact, românca va primi 215.000 de dolari.

Gabriela Ruse a ratat o minge de meci cu Badosa

Gabriela Ruse a început bine partida și a câștigat primul set, scor 6-4. În setul doi, Badosa a câștigat fără drept de apel, scor 6-1, iar în setul al treilea s-a jucat în tie-break. În primul set cu Badosa, Ruse a condus și cu 3-1, după care Badosa a reușit să egaleze la 4. Românca a câștigat ultimele două seturi și și-a adjudecat primul set.

În setul doi, Badosa a câștigat primul game și Gabriela Ruse a egalat, dar după aceea Badosa și-a adjudecat toate game-urile și a câștigat 6-1. În al treilea set, Gabriela Ruse a ratat o minge de meci, iar Badosa și-a asigurat victoria în tie-break.

Gabriela Ruse / Foto: Imago

Gabriela Ruse a fost pentru prima dată în turul trei al unui turneu de Mare Șlem.

Gabriela Ruse a fost cel mai bine clasată în clasamentul WTA în 2022, anul în care a reușit să o învingă și pe Badosa. În prezent este pe locul 122, dar românca va urca în clasament după US Open până pe 97. La dublu, Ruse ocupă locul 61, dar cel mai sus în clasament a fost în 2023, când s-a clasat pe locul 32.

În turul doi, Gabriela Ruse a eliminat-o pe Barbora Krejcikova (28 de ani, locul 8 WTA) și a produs o mare surpriză la US Open.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Cum l-a primit Dan Șucu pe Boupendza, ultimul transfer de la Rapid » Fotografie de colecție pe Internet

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”

„N-o spun la modul emoțional!” » Gheorghe Tadici, pe șleau despre Cristina Neagu. A numit 5 capitole la care a excelat și a inclus-o într-un top internațional world-class: „De excepție de la «Mama Natură»”