SPORTURI  »  TENIS  »  PALERMO

Jaqueline Cristian s-a calificat în „sferturile” turneului WTA de la Palermo » Victorie în condiții complicate

Jaqueline Cristian (26 de ani, 66 WTA) a învins-o pe italianca Lucia Bronzetti (25 de ani, 70 WTA), scor 6-3, 6-2, și s-a calificat în sferturile turneului de 250 de puncte de la Palermo.

Articol de - Publicat joi, 18 iulie 2024 23:04 / Actualizat joi, 18 iulie 2024 23:21

Jaqueline Cristian (26 de ani, 66 WTA) a învins-o pe italianca Lucia Bronzetti (25 de ani, 70 WTA), scor 6-3, 6-2, și s-a calificat în „sferturile” turneului de 250 de puncte de la Palermo.

Jaqueline Cristian se simte bine pe zgura din Italia. S-a adaptat condițiilor complicate de la Palermo, o umiditate agasantă. Organizatorii au programat meciul în nocturnă, astfel încât măcar temperatura să fie suportabilă.

Jaqueline Cristian, calificare în „sferturile” de la Palermo

Sportiva „tricoloră” pornea cu avantaj moral în fața Luciei Bronzetti. Se mai înfruntaseră de două ori. Jaqueline se impunea de fiecare dată, la Karlsruhe, în 2021, pe zgură, și la Wimbledon, în 2023, pe iarbă.

În primul set al disputei de astăzi, Cristian a avut o frecvență ridicată a primului serviciu, 76%. Agresivă cu lovitura de forehand, a închis actul în 53 de minute.

Actul secund a avut alte coordonate. Serviciul româncei a dat rateuri, dar a găsit noi arme pentru a trece în avantaj. Apărarea a fost fără cusur, a scos mingi care păreau imposibile și i-a distrus lui Bronzetti toate reperele. Italianca a început să greșească mingi simple. A recunoscut, cu mult fair-play, superioritatea lui Jaqueline.

Am fost foarte concentrată. Știam că am o adversară grozavă și că trebuie să fiu la cel mai înalt nivel. A fost un meci complicat și sunt foarte fericită pentru victorie. Este foarte cald, umiditate este foarte mare. Dar e mai bine la ora asta. Nu prea îmi plac condițiile din timpul zilei. E și mai cald

- Jaqueline Cristian

În sferturile de finală, Jaqueline va juca împotriva câștigătoarei meciului Qinwen Zheng (7 WTA) - Petra Martic (99 WTA).

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
AUR a publicat lista pentru parlamentare: ce loc ocupă Gigi Becali » Scandal în partid, Simion spune: „Toți candidații au plătit!”
Soția fotbalistului care a semnat astăzi cu FCSB câștigă 500 de euro zilnic dintr-o meserie a viitorului
Stiri extrasport
Colosul european e în pragul FALIMENTULUI » Fosta câștigătoare a Ligii Campionilor mai are doar o zi să achite datoriile: „Meciul din week-end poate fi ultimul”
Handbal

România, 99% sigură de locul ei » Cum arată urnele pentru preliminariile Campionatului Mondial în acest moment + variantă de grupă grea și grupă ușoară

David Popovici a spus de ce nu mai conduce mașinile-cadou primite de la Ion Țiriac