SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

Jaqueline Cristian, victorie extraordinară împotriva dublei câștigătoare de Grand Slam » A salvat 4 mingi de meci

Articol de - Publicat sambata, 28 septembrie 2024, 13:02 / Actualizat sambata, 28 septembrie 2024 13:32

Jaqueline Cristian (26 de ani, #80 WTA) a învins-o pe Barbora Krejcikova (28 de ani, #10 WTA) în turul 2 de la turneul WTA de la Beijing, scor 1-6, 6-4, 7-5.

În turul următor, Jaqueline Cristian va da peste o altă cehoaică, Karolina Muchova (28 de ani, #49 WTA), care a trecut în minimul de seturi de Yue Yuan (26 de ani, #41 WTA), scor 6-3, 6-1.

Jaqueline Cristian a revenit extraordinar de la 0-1 la seturi și s-a impus în fața Barborăi Krejcikova la turneul WTA de la Beijing.

Românca a pierdut primul set cu scorul de 1-6, nereușind să câștige vreun game pe propriul serviciu. În setul secund Jaqueline a recuperat un handicap de la scorul de 3-1 în favoarea cehoaicei și s-a impus cu scorul de 6-4.

În setul decisiv, Jaqueline a revenit miraculos de la scorul de 4-1 pentru adversară și s-a impus cu 7-5, salvând 4 mingi de meci la scorul de 4-5.

Barbora Krejcikova este dublă câștigătoare de Grand Slam, după ce s-a impus la Roland Garros în 2021 și la Wimbledon în acest an.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Tu nu mai ești căpitanul echipei de azi!” » Episod încins din vestiarul FCSB: „Nu mai merg nicăieri, băga-mi-aș...”

Cosmin Olăroiu nu ne vrea în UE, Ion Țiriac nu ne vrea în NATO! Declarații controversate în studioul GSP: „Sunt stupefiat! Nu-mi trebuie bază militară! Știți ce ar merge, în schimb?”

Ce-a pățit soția fotbalistului când a ajuns în Botoșani? „S-a dus la mall în Iași, o sută de kilometri, și ne-a spus: «Mamă, ce oraș mare»!”