SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

MARIN CILIC - KYLE EDMUND // Cunoaştem primul finalist de la Australian Open: victorie categorică în 3 seturi » Cine joacă în cea de-a doua semifinală

Articol de GSP - Publicat joi, 25 ianuarie 2018 12:47

Marin Cilic (6 ATP) a câştigat fără mari emoţii duelul din prima semifinală de la Australian Open împotriva britanicului Kyle Edmund (49 ATP).

Croatul s-a impus în minimum de seturi, scor 6-2, 7-6 (4), 6-2, la capătul unui meci care a durat două ore şi 20 de minute.

Cilic, care în sferturi a beneficiat de abandonul lui Rafael Nadal, a dominat autoritar partida. Croatul a fost la conducere pe tot parcursul primului set, pe care l-a câştigat la 2, după 36 de minute.

Partida s-a echilibrat în setul secund, unde cei doi au mers cap la cap până în tie-break, acolo unde Cilic s-a impus la 4.

Setul 3 a fost câştigat din nou categoric de Cilic, la 2, care a obţinut astfel calificarea în marea finală de la Australian Open.

Croatul ajunge la cea de-a treia finală de Mare Şlem a carierei, după ce s-a impus în 2014 la US Open în faţa lui Kei Nishikori şi a pierdut ultimul act de la Wimbledon de anul trecut, când a fost învins categoric de Roger Federer.

Cealaltă semifinală va avea loc vineri, când Roger Federer îl înfruntă pe sud-coreeanul Hyeon Chung. Duelul va avea loc de la ora 10:00 şi va fi în direct la Eurosport. Finala masculină de la Australian Open va avea loc duminică.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Scene ireale la derby-ul Serbiei! Antrenorul lui Partizan a fost rănit de ultrași, după umilința cu Steaua Roșie » A venit la conferință bandajat, a plâns și și-a dat demisia: „Cui m-am vândut eu?!”

Gigi Becali a dezvăluit meciul la care va reveni pe stadion » Câți bani a strâns pe biletele din Europa League până acum

Bănel Nicoliță a dezvăluit ce salariu are în Liga 4 din România. Primă uriașă primită la semnătură