SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

VIDEO Meciul lui Novak Djokovic de la Wimbledon a fost întrerupt de uralele izbucnite spontan în tribune » Reacția genială a sârbului

Meciul lui Novak Djokovic de la Wimbledon, întrerupt de suporteri după ce Anglia s-a calificat în semifinalele EURO 2024

Articol de - Publicat duminica, 07 iulie 2024 10:33 / Actualizat duminica, 07 iulie 2024 11:43

Meciul câștigat de Novak Djokovic (37 de ani, #2 ATP) contra australianului Alexei Popyrin (24 de ani, #47 ATP), scor 4-6, 6-3, 6-4, 7-6, în turul al treilea de la Wimbledon, a fost întrerupt de suporteri în momentul în care Anglia a reușit calificarea în semifinalele EURO 2024, după penalty-ul decisiv transformat de către Trent Alexander-Arnold.

Fanii englezi s-au ridicat în picioare și au început să aplaude în momentul în care Popyrin se pregătea să servească, iar cei doi tenismeni s-au prins imediat de ce suporterii se bucură așa de tare.

Novak Djokovic, reacție genială în momentul în care suporterii au început să aplaude calificarea Angliei în semifinalele EURO 2024

Novak Djokovic era condus cu 1-0 la seturi când suporterii au întrerupt meciul pentru a se bucura de calificarea Angliei în semifinalele EURO 2024, dar sârbul conducea atunci cu 4-1 în setul secund, pe care și l-a adjudecat până la urmă cu scorul de 6-3, după ce l-a pierdut pe primul cu scorul de 4-6.

Cei doi tenismeni s-au amuzat pe seama momentului creat de fani, iar Novak Djokovic a imitat că execută un penalty în timp ce Popyrin a imitat apărarea acestuia.

Djokovic s-a impus apoi în setul al treilea cu 6-4 și a reușit calificarea după setul al patrulea, unde sârbul s-a impus în tie-break cu scorul de 7-3.

Fostul lider mondial se va duela în optimile de finală de la Wimbledon cu danezul Holger Rune (21 de ani, #15 ATP), care a reușit o revenire senzațională de la 0-2 la seturi împotriva lui Quentin Halys (27 de ani, #220 ATP).

Francezul a câștigat primele două seturi cu 6-1 și 7-6 (4), dar Rune a reușit să întoarcă scorul, câștigând ultimele trei seturi cu 6-4, 7-6(4), 6-1.

Novak Djokovic: „În primul set mi-am dat seama că publicul e mai interesat de meciul Angliei”

„M-am gândit că s-a ajuns la loviturile de departajare la meciul Angliei cu Elveția. În primul set mi-am dat seama că publicul e mai interesat de scorul de la meciul de fotbal.

Până la urmă a câștigat Anglia, nu? De asta a rămas lumea aici până la finalul meciului. Felicitări Angliei! Am încercat să transform și eu un penalty, dar Alexei a reușit să-l apere”, a glumit Novak Djokovic, la finalul meciului câștigat în fața lui Popyrin.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Femeia care l-a adus la disperare pe Gigi Becali, încătușată în București: „Se manifesta într-un mod agresiv”
Șumudică l-a prins „în flagrant” pe jucătorul lui, în hotel: „Bă, ce faci cu alea?!”
Florin Niță a salvat un adversar prăbușit pe gazon în Arabia Saudită » Nu a așteptat intervenția echipei medicale și a acordat primul ajutor
Stranieri

Presa din Grecia a rezumat într-un SINGUR cuvânt eșecul lui PAOK cu FCSB din Europa League și a numit omul meciului

Așa se fac schimbările la FCSB! Imagini fabuloase cu Gigi Becali și Mihai Stoica surprinse de reporterul GSP