SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MONTERREY

Monica Niculescu, campioană la Monterrey! Al 12-lea trofeu de dublu din carieră: „M-am simțit grozav pe teren”

Monica Niculescu, după triumful de la Monterrey

Articol de - Publicat duminica, 25 august 2024 13:09 / Actualizat duminica, 25 august 2024 16:05

Monica Niculescu, 36 de ani, locul 38 mondial la dublu, a câștigat turneul de la Monterrey alături de chinezoaica Guo Hanyu (26 de ani, #35 WTA), după 3-6, 6-3, 10-4 în finala cu perechea Giuliana Olmos - Alexandra Panova.

Ce performanță pentru Monica Niculescu! Sportiva din România a câștigat al 12-lea ei titlu la dublu, la Monterrey, unde în această săptămână s-a desfășurat un turneu de categorie WTA500.

Noaptea trecută, perechea Monica Niculesuc - Guo Hanyu a înfruntat în finală cuplul format din mexicanca Giuliana Olmos (31 de ani, #27 WTA) și rusoaica Alexandra Panova (35 de ani, #34 WTA).

Monica Niculescu, campioană la Monterrey! Al 12-lea trofeu de dublu din carieră

Olmos și Panova au câștigat primul set, 6-3, dar au cedat în actul secund, 3-6. A urmat un super tiebreak în care perechea româno-chineză s-a impus cu 10-4, cucerind astfel trofeul și cecul de 47.390 de dolari.

Este primul titlu de dublu câștigat de Monica Niculescu în ultimii 3 ani. Ea câștigase ultima dată la Strasbourg, în 2021, alături de Bucsa. Monica a cucerit primul ei trofeu la dublu în urmă cu 15 ani, în 2009, la Budapesta.

În cadrul festivității de decernare a trofeului, Monica și-a început discursul prin a aplauda adversarele din finală, apoi i s-a adresat partenerei Guo Hanyu: „Mulțumesc că ai jucat cu mine! Sunt atât de fericită, m-am simțit grozav pe teren alături de tine, m-am distrat bine, cred că ne completăm reciproc și sunt fericită pentru acest trofeu”.

„Iubesc să vin aici, la Monterrey, cred că este a cincea oară când vin” a adăugat Monica, înainte de a se adresa publicului în limba spaniolă: „Îmi place mult aici, vă mulțumesc mult pentru tot!”.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Victor Pițurcă e convins că FCSB a greșit grav cu transferul lui Daniel Bîrligea: „Cum să dai două milioane pe el?”
În seara în care Cristina Neagu și-a anunțat retragerea, Dinamo a câștigat lejer la debutul în Liga Campionilor
Handbal

„Mi-a spart o vioară Stradivarius în cap!” » Giovanni Becali, dezvăluire ca-n filme: „Avea fiecare câte un cuțit la gât!”

Gafă INCREDIBILĂ a președintelui Klaus Iohannis la ceremonia de decorare a sportivilor medaliați la Jocurile Olimpice și Paralimpice de la Paris! A citit greșit de pe foaie