SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Novak Djokovic are o cerință către organizatorii US Open: „Îmbătrânesc și nu cred că asta ajută”

Novak Djokovic e în turul 2 la US Open 2024 Foto: Imago

Articol de - Publicat marti, 27 august 2024 16:11 / Actualizat marti, 27 august 2024 16:11

Numărul 2 ATP, Novak Djokovic (37 de ani), a depășit în două ore și 7 minute primul tur la US Open, după 6-2, 6-2, 6-4 în fața moldoveanului Radu Albot (34 de ani, locul 138 mondial).

Campion en titre la US Open, Novak Djokovic și-a început campania din 2024 fiind programat să joace în ultimul meci de pe arena Arthur Ashe în ziua inaugurală a turneului.

Sesiunea de seară începe la ora locală 19:00, însă Djokovic și Albot au așteptat spre două ceasuri și jumătate până când au putut intra pe teren fiindcă partida dinainte, cea dintre Clara Burel din Franța și americanca Sloane Stephens, s-a întins și a avut un desfășurător imprevizibil.

Stephens, campioana din 2017, a condus cu 6-0, 3-0, apoi a servit pentru meci în setul secund, dar l-a cedat cu 5-7. A avut din nou ocazia să închidă partida în decisiv, la 5-4, și a eșuat încă o dată, pierzând cu 5-7 în setul al treilea.

Novak Djokovic: „Îmi place să joc meciuri în sesiunea de seară, dar prefer să intru primul pe teren”

Ei bine, faptul că îmbătrânesc nu cred că ajută atunci când trebuie să fii treaz și să joci la ora atât de târzii”, a spus Nole în conferința de presă de după partidă.

Simt, știți, că bateriile mele sunt foarte jos acum. Aproape că se termină. A fost o așteptare lungă, sincer. Am crezut că voi intra pe teren pe la 20:15 fiindcă Stephens avea 6-0, 3-0 și serviciul, apoi dintr-o dată totul s-a răsucit. A ieșit un meci de două și jumătate sau ceva de genul acesta”, a elaborat el.

„Cred că trebuie să accepți, nu ai ce face... Îmi place să joc meciuri în sesiunea de seară, dar prefer să intru primul pe teren. Sper să am mai multe șanse să evoluez seara și să fiu programat la început, ca să putem începe la o oră mai decentă și să încheiem la fel”, a explicat campionul olimpic de la Paris.

Novak Djokovic în acțiune la US Open 2024 Foto: Imago

„Îmi închipui că pentru fani este ceva special legat de aceste finaluri târzii, mai ales cele care trec de miezul nopții. Pentru noi, nu știu ce să zic. Nu prea e ceea ce îți dorești, dar dacă obții victoria, atunci totul e bine”, a închis el pentru moment subiectul.

A fost primul lui meci de la finala olimpică pe care a câștigat-o la Paris, pe zgura de la Roland Garros, în fața lui Carlos Alcaraz. Triumf cu care și-a completat toate căsuțele carierei, devenind jucătorul care a cucerit absolut orice trofeu important din sportul său.

4 titluriare Novak Djokovic la US Open, cucerite în 2011, 2015, 2018 și 2023

În turul secund, Nole îl va întâlni pe compatriotul Laslo Djere (29 de ani, numărul 109 mondial), pe care îl conduce cu 2-0 în meciurile directe. Cel mai recent, tot aici, la US Open 2023, în turul al treilea, când s-a impus revenind de la 0-2 la seturi cu 4-6, 4-6, 6-1, 6-1, 6-3.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Giovanni Becali, atac devastator împotriva lui Chivu și Chiricheș: „Doi trădători! Nepotul meu îl ducea acasă băut și praf, și pilaf!”
FCSB a dat lovitura în 60 de minute! Număr IMENS de abonamente vândute pentru meciurile din Europa League