SPORTURI  »  TENIS  »  CINCINNATI

Decizia luată de Djokovic după ce a câștigat medalia de aur de la Jocurile Olimpice

Novak Djokovic, suprem la Jocurile Olimpice! A cucerit medalia de aur, singura distincție majoră pe care n-o câștigase / FOTO: Raed Krishan (Gazeta Sporturilor)

Articol de - Publicat vineri, 09 august 2024 10:41 / Actualizat vineri, 09 august 2024 10:41

Novak Djokovic (37 de ani, locul 2 ATP), câștigătorul medaliei de aur de la Jocurile Olimpice, s-a retras de la turneul ATP de la Cincinnati.

Turneul este de categorie 1000, iar organizat au anunțat absența lui Novak Djokovic. Locul său va fi ocupat de francezul Giovanni Mpetshi Perricard (locul 48 ATP).

Bob Moran, directorul turneului de la Cincinnati, a declarat : „Înțelegem că trecerea de la triumful său olimpic la Cincinnati este prea rapidă”.

Carlos Alcaraz îl poate depăși în clasamentul ATP

Djokovic nu va putea obține cele 1000 de puncte puse în joc, iar Carlos Alcaraz, adversarul său din finala turneului olimpic, îl va putea depăși în clasamentul ATP. Spaniolul se află la doar 330 de puncte în spatele lui Nole.

Sârbul a câștigat anul trecut turneul, chiar după o finală cu rivalul iberic și va pierde 1000 de puncte, astfel că, cel mai probabil, va cădea pe locul 3 ATP. În acest moment, Sinner este lider detașat în clasament.

Novak Djokovic a câștigat finala de tenis simplu la Jocurile Olimpice. Sârbul l-a învins pe Carlos Alcaraz în finală, scor 7-6, 7-6. Djokovic a câștigat, astfel, singurul titlu care îi lipsea din carieră. Tenismenul sârb are 24 de trofee de Mare Șlem.

Novak Djokovic vrea și la Jocurile Olimpice din 2028

Sportivul sârb a declarat că ar vrea să joace și la Jocurile Olimpice de la Los Angeles din 2028, deși ar avea 41 de ani în 2028.

„Este adevărat, mi-ar plăcea să joc la Los Angeles 2028. Știu că am câștigat deja toate turneele mari, dar încă iubesc acest sport, îmi place să concurez, să mă antrenez zi de zi, să continui să mă perfecționez și să am grijă de corpul meu.

Tenisul înseamnă mult pentru mine și fac tot ce pot să dau totul înapoi acestui sport”, a declarat Novak Djokovic.

Djokovic a câștigat de 10 ori Australian Open, de 7 ori Wimbledon, de 4 ori US Open și de 3 ori Roland Garros. Pe terenul de la Rolan Garros, Djokovic a câștigat și turneul olimpic. Sportivul sârb are și 13 finale de Mare Șlem pierdute. Carlos Alcaraz, adversarul său din finala olimpică, i-a refuzat sârbului titlul de la Wimbledon de anul acesta. Spaniolul l-a învins pe Djokovic, scor 6-2, 6-2, 7-6.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Fotbalistul care a zis despre Gigi Becali că e „bolnav de Alzheimer” și-a anunțat retragerea, la 9 zile după transfer! „Am încercat să mă ridic, dar fără succes”
Îmbrăcată în Prada, cu ochelari Cartier » Cât costă ținuta purtată de Simona Halep la Țiriac Foundation Trophy 2024
Stiri extrasport
Gigi Becali face echipa cu 3 fundași centrali și mărește durata antrenamentului: „Folosesc inteligența artificială, îi spulberăm!”

Real Madrid - Stuttgart, prima etapă din Liga Campionilor » Cum arată echipele probabile și cotele

Cum a apărut fiica lui Șumudică pe Giulești: „Mi se pare mie sau duduia o copiază pe Teodora Stoica?”