SPORTURI  »  TENIS  »  WTA GUADALAJARA

Jelena Ostapenko a condus cu 4-0 în setul decisiv și a ratat 4 mingi de meci » Coșmar la WTA Guadalajara: meci cu 34 de duble greșeli

Marina Stakusic, foto: X

Articol de - Publicat vineri, 13 septembrie 2024 11:50 / Actualizat vineri, 13 septembrie 2024 12:01

Jelena Ostapenko (27 de ani, 12 WTA) a trăit un adevărat coșmar la WTA Guadalajara. Letona a pierdut în optimi în fața Marinei Stakusic (19 ani, 155 WTA), scor 3-6, 7-5, 6-7(0), după un meci care a durat mai bine de 3 ore.

A fost o partidă care i-a scăpat incredibil din mână Jelenei Ostapenko. Letona a condus cu 4-0 în setul decisiv și a avut 4 mingi de meci, însă le-a ratat pe toate și a ajuns să piardă într-un mod incredibil.

Coșmar pentru Jelena Ostapenko

Stakusic a obținut succesul carierei la turneul care se desfășoară în Mexic. Partida a consemnat 34 de duble greșeli. Ostapenko a revenit de la 3-6, 3-5 și a reușit să câștige 8 gameuri consecutive, însă nu a obținut victoria.

A avut 4-0 în decisiv, însă ce a urmat e greu de crezut. Stakusic a salvat 4 mingi de meci și a trimis partida în tie-break. Ostapenko n-a mai câștigat vreun punct. În cele din urmă, Stakusic a reușit să câștige într-o manieră incredibilă, după o partidă care a durat 3 ore și 7 minute.

Ambele jucătoare au comis câte 17 duble greșeli. A fost prima victorie obținută de canadiancă în fața unei jucătoare de top 15 WTA. Ostapenko este și fostă câștigătoare de Grand Slam.

Ostapenko a comis 58 de erori neforțate în duelul cu sportiva din Canada. Jelena era considerată favorită clară înaintea duelului, însă a suferit un eșec dureros.

Este pentru prima dată când Stakusic obține calificarea în sferturile unui turneu WTA 500. Pentru un loc în semifinale o va întâlni pe Magdalena Frech (26 de ani, 43 WTA), un adversar, la prima vedere, mai accesibil față de Jelena Ostapenko. Cele două jucătoare s-au mai întâlnit în 2023, la Billie Jean King Cup, atunci când Stakusic s-a impus, scor 4-6, 7-5, 6-3.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Logodnica titularului de la Rapid a venit din Australia în România şi a trăit un şoc: „Nebunesc! Nu am mai văzut aşa ceva vreodată”
Fotbalistul care a zis despre Gigi Becali că e „bolnav de Alzheimer” și-a anunțat retragerea, la 9 zile după transfer! „Am încercat să mă ridic, dar fără succes”
Prima reușită din noul format al Ligii Campionilor nu va fi uitată! Execuție senzațională a noului star de la Juventus
Liga Campionilor

Real Madrid - Stuttgart 3-1 » Chin blanco la start! Courtois și pedigriul european o scapă pe Real Madrid de rușine

Cum a apărut fiica lui Șumudică pe Giulești: „Mi se pare mie sau duduia o copiază pe Teodora Stoica?”