SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Paula Badosa, reacție superbă despre Gabriela Ruse: „Am crezut că joc împotriva Simonei Halep”

Gabriela Ruse la US Open / Foto: Imago

Articol de - Publicat vineri, 30 august 2024 20:59 / Actualizat vineri, 30 august 2024 21:33

Paula Badosa (26 de ani, locul 29 WTA) a învins-o pe Gabriela Ruse (26 de ani, locul 122 WTA) în turul trei al US Open, scor 6-4, 1-6, 6-6 (8-10).

După partida cu Gabriela Ruse, Paula Badosa i-a adresat elogii româncei de pe locul 122 WTA.

Paula Badosa: „Cred că trebuie să fie mult mai sus în clasamentul WTA”

Paula Badosa a lăudat-o pe Gabriela Ruse după partida foarte bună pe care a făcut-o în turul trei. Jucătoarea din Spania cu origini americane a comparat-o pe Gabriela Ruse cu Simona Halep.

Paula Badosa / Foto: Imago

„Am fost distrusă mental la 4-5 în decisiv, dar ați reușit să îmi ridicați nivelul. A fost un meci greu, eram confuză la început. La final, meciul a avut un nivel foarte ridicat. Cred că merită să fie mult mai sus în clasamentul WTA. La finalul primului set mi-am întrebat antrenorul ce să fac pentru că juca foarte bine. «N-ai altă opțiune decât să fii mai agresivă decât ea», mi-a spus. Am crezut că joc împotriva Simonei Halep.

Am avut un meci lung. O să mă ajute mult, sunt motivată, jucăm în scurt timp la dublu, sper să ne revedem din nou.

Am spus și înainte că cele mai bune rezultate le am în Statele Unite. E o conexiune specială, nu e o coincidență. Mă simt protejată de voi și este foarte cool să fiu aici”, a transmis Paula Badosa la flash-interviul de după partidă.

Gabriela Ruse a ratat o minge de meci

Gabriela Ruse a început bine partida împotriva jucătoarei din Spania. În primul set, Gabriela s-a impus, după ce scorul a fost și 4-4. De la acel scor, Gabriela Ruse a câștigat ultimele game-uri și primul set, scor 6-4. În setul al doilea, Paula Badosa s-a impus fără emoții cu scorul de 6-1.

În ultimul set, la 5-4, Gabriela Ruse a pierdut o minge de meci, iar Badosa a reușit să trimită meciul într-un tie-break care s-a jucat până la 10, încheiat 10-8.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Cum l-a primit Dan Șucu pe Boupendza, ultimul transfer de la Rapid » Fotografie de colecție pe Internet

„Din cauza nevestelor, se certau și ei” » Camaradul lui Cornel Dinu povestește un conflict intim de la Dinamo și face dezvăluiri IREALE: „Am condus 4 ani fără permis! Bântuiam prin camere cu sticle de vin, fetele țipau”

„N-o spun la modul emoțional!” » Gheorghe Tadici, pe șleau despre Cristina Neagu. A numit 5 capitole la care a excelat și a inclus-o într-un top internațional world-class: „De excepție de la «Mama Natură»”