SPORTURI  »  TENIS  »  SIMONA HALEP

Premiu pentru Simona Halep! Va primi titlul de Doctor Honoris Causa: "Este un exemplu pentru tinerii României"

FOTO: Guliver/GettyImages
FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat luni, 05 noiembrie 2018 09:57

Simona Halep, 27 de ani, locul 1 WTA, va fi premiată de Universitatea de Vest din Timișoara după performanțele reușite în acest an, când a triumfat la Roland Garros.

Universitatea de Vest din Timișoara a decis să-i acorde titlul de  Doctor Honoris Causa "Beneficiorum Publicorum" Simonei Halep, într-o ceremonie care va avea loc pe 23 noiembrie. Conducerea Universității susține că prin acest titlu sunt recunoscute meritele și contribuțiile la creșterea prestigiului României.

"Era normal ca Simona Halep să se alăture comunității restrânse de personalități cărora universitatea noastră le-a acordat titlu de Doctor Honoris Causa. Recunoașterea valorilor României este un demers continuu al universității noastre, unul care trebuie să fie cu atât mai vizibil în anul Centenarului.

Performanța ei este de necontestat. La fel de important de remarcat și cinstit este și drumul ei până la nivelul de numărul 1 mondial. Este un exemplu pentru tinerii României și cel mai bun ambasador al țării noastre în lume. Asta, repet, nu doar prin performanța în sine, ci și prin perseverența și lupta sa continuă pentru a deveni cel mai bun. Acordarea titlului va însemna și deschiderea unor importante posibilități de colaborare în domeniul sportului universitar", a declarat prof. dr. Marilen Gabriel Pirtea, rectorul Universității de Vest din Timișoara.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Dan Petrescu, invidios pe rivali: „FCSB cumpără pe bandă rulantă toți jucătorii buni din România” » Ce a spus despre succesul de la PAOK
Superliga
Dan Petrescu, invidios pe rivali: „FCSB cumpără pe bandă rulantă toți jucătorii buni din România” » Ce a spus despre succesul de la PAOK
Noi reacții în scandalul Sinner » Medvedev, Wawrinka, Kyrgios și Kafelnikov atacă: „WADA e cea mai coruptă organizație! Poți ajunge la orice înțelegere vrei, chiar dacă ești vinovat”
Tenis
Noi reacții în scandalul Sinner » Medvedev, Wawrinka, Kyrgios și Kafelnikov atacă: „WADA e cea mai coruptă organizație! Poți ajunge la orice înțelegere vrei, chiar dacă ești vinovat”
Spaniolii scriu din nou despre transferul lui Andrei Rațiu la Barcelona » Cât vor să achite catalanii pentru el + Ce alte cluburi îl mai urmăresc
Stranieri
Spaniolii scriu din nou despre transferul lui Andrei Rațiu la Barcelona » Cât vor să achite catalanii pentru el + Ce alte cluburi îl mai urmăresc

Anunț MAJOR: Jannik Sinner a acceptat 3 luni de suspendare din tenis! » Cum a motivat gestul

ULUITOR: A jucat în două finale de Liga Campionilor și acum va evolua pentru Adunații Copăceni! » Cum a ajuns în campionatul județean din Giurgiu


Comentarii (3)
observator979
observator979  •  05 Noiembrie 2018, 21:07

Foarte frumos! Simona merita sa fie onorata pentru performantele ei! Cati No.1 mondial mai are Romania azi?!

bodrin
bodrin  •  05 Noiembrie 2018, 14:03

Bravos! Avem și niște cai grozavi care fac performanță de nivel mondial, cum rar se vede pe la noi. Când il faceți pe cel mai bun dintre ei Dr.HC. "Beneficiorum Hipodromum"?

knuty
knuty  •  05 Noiembrie 2018, 13:24

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (3)
Comentează