SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

Prima reacție a Simonei Halep după eliminarea din primul tur la turneul de la Hong Kong: „Pas cu pas”

Simona Halep / Foto: Instagram

Articol de - Publicat luni, 28 octombrie 2024, 15:51 / Actualizat luni, 28 octombrie 2024 15:59

Simona Halep (33 de ani, locul 883 WTA) a fost eliminată astăzi în primul tur de la turneul WTA 250 de la Hong Kong de către chinezoaica Yue Yuan (26 de ani, 44 WTA), scor 6-3, 6-3. Românca a oferit prima reacție după înfrângere și a ținut să le mulțumească organizatorilor pentru wildcard-ul primit.

Simona a condus cu scorul de 3-0 în setul secund, dar a pierdut apoi 6 game-uri consecutive și a părăsit competiția încă din primul tur. Yuan va juca în turul următor cu învingătoarea dintre Nao Hibino și Aliaksandra Sasnovich.

El o să fie noul antrenor al lui Manchester United? Fiul său l-a dat de gol » Fotografia virală
ANGLIA

Pas cu pas, mergem mai departe! Mulțumesc organizatorilor turneului pentru wildcard”, a fost mesajul postat de Simona Halep pe contul de Instagram, la două ore de la finalul meciului.

Simona Halep a disputat al patrulea turneu de la revenirea după procesele pentru dopaj, la Hong Kong, unde a întâlnit-o pe Yue Yuan (44 WTA), aceasta fiind jucătoarea cel mai bine clasată pe care a avut-o de înfruntat în acest an.

Românca a jucat în martie la Miami cu Paula Badosa (80 WTA), în mai la Paris (WTA 125 cu Mccartney Kessler (123 WTA), și la începutul lunii la Hong Kong (WTA 125) cu Arina Rodionova (114 WTA), unde a bifat prima sa victorie, și cu Anna Blinkova (78 WTA).

După un prim set în care nu i-a pus probleme adversarei, Simona Halep a început în forță setul secund și a reușit primul break, ducând scorul la 3-0.

O serie de erori neforțate au făcut-o pe Simona să cedeze mai multe puncte, iar Yuan a reușit să câștige 6 game-uri consecutive.

17-19 a fost raportul dintre loviturile direct câștigătoare și greșelile neforțate pentru Simona Halep în meciul cu Yue Yuan, care a avut un raport de 22-12.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gigi Becali a anunțat ce transfer face la iarnă: „Avem nevoie” + Cum va arăta FCSB cu Dinamo

„A întors Dan Șucu armele împotriva ta?” » Daniel Niculae, la podcastul GSP „2 la 1”: „Atunci s-a stricat totul! Vă spun ce s-a întâmplat în lojă, la Constanța”

Darius Olaru, consternat de modalitatea în care s-a prezentat Rapidul cu FCSB: „Nu ne așteptam să fie așa”