Articol de David Istrate - Publicat duminica, 09 februarie 2025 16:45 / Actualizat duminica, 09 februarie 2025 16:47
Jaqueline Cristian (26 de ani) și Angelica Moratelli (30 de ani, Italia) au fost învinse categoric în finala de dublu a Transylvania Open, scor 3-6, 1-6, de Magali Kempen (27 de ani, Belgia) și Anna Siskova (23 de ani, Cehia).
Ultima zi a Transylvania Open a început cu finala de dublu, unde România a fost reprezentată de Jaqueline Cristian. Nici românca, nici coechipiera ei nu au găsit soluții pentru a contracara jocul adversarelor și au izbutit să câștige doar 4 game-uri, fiind învinse cu 3-6, 1-6.
Jaqueline Cristian, la ceremonia de premiere: „E tot timpul foarte special să joc aici”
După meci, la ceremonia de premiere, Jaqueline Cristian a oferit o scurtă declarație atât în română, cât și în engleză:
„Vreau să vă mulțumesc foarte mult pentru atmosfera pe care ne-ați creat-o săptămâna asta. E tot timpul foarte special să joc aici. E definiția cuvântului „acasă” și de-abia aștept să mă întorc. E numai de bine. Cred că ne-am dorit un pic prea mult și uneori așa se întâmplă. Îmi pare rău că nu am obținut trofeul”, a declarat sportiva din București, înainte de a felicita organizatorii și de a mulțumi familiei ei.
De asemenea, Jaqueline i-a mulțumit partenerei ei de dublu:
„Vreau să îți mulțumesc că ai jucat cu mine în această săptămână. E întotdeauna o plăcere să joc cu tine. Trebuie să continuăm tot așa. Vă mulțumesc pentru că ați adoptat-o și ați făcut-o să se simtă ca acasă. A fost minunat și vă mulțumesc”, a spus Cristian.
Angelica Moratelli a vorbit la rândul ei despre parteneriatul cu Jaqueline Cristian și despre experiența trăită în această săptămână:
„În primul rând, vă mulțumesc pentru tot. Felicitări pentru acest turneu! Ați fost extraordinari cu toată lumea. Apreciez că urmăriți tenisul feminin de dublu, care nu e popular. Vă mulțumesc că m-ați susținut. Jaqueline vă iubește, încearcă să fie puternică acum, dar știu cât de mult își dorea acest trofeu. Am dat ce am avut mai bun, dar adversarele noastre au jucat incredibil”, a subliniat italianca.
„Vreau să îi mulțumesc echipei lui Jaqueline. Antrenorul meu nu a putut să vină și echipa ei m-a adoptat așa cum ați făcut și voi. A fost o plăcere. Sper să jucăm la dublu în continuare”, a continuat Moratelli.
Anna Siskova, mesaj pentru public: „Știu că nu ați fost de partea noastră, dar e de înțeles”
După acest moment, au fost premiate câștigătoarele ediției a 5-a a Transylvania Open, Magali Kempen și Anna Siskova.
„Salutări tuturor. Vă mulțumesc că ați venit. Atmosfera a fost incredibilă, știu că nu ați fost de partea noastră, dar e de înțeles. Vă mulțumesc pentru că ați făcut acest turneu posibil. Am auzit că acesta e cel mai bun turneu 250 și sunt de-acord. Le mulțumesc tuturor. Îi mulțumesc și partenerei mele. E prima oară când am jucat împreună și am câștigat”, a afirmat tenismena din Cehia.
„Vreau să vă mulțumesc că ați venit să ne priviți. E minunat să joci în fața unui asemenea public. Vreau să felicit adversarele, au jucat foarte bine toată săptămâna. Mulțumesc Annei, partenerei mele, că a vrut să joace cu mine. A riscat. Vreau să îi mulțumesc antrenorului Annei”, a completat-o coechipiera din Belgia.
La ora 17:00, pe terenul central din BTarena, va începe finala de simplu dintre Anastasia Potapova (23 de ani, 32 WTA) și Lucia Bronzetti (26 de ani, 72 WTA).