SPORTURI  »  TENIS  »  BASTAD

Rafael Nadal, ca în vremurile bune » Tenis magnific în setul secund cu Norrie și calificare în „sferturi” la Bastad

Rafael Nadal (38 de ani, 261 ATP) l-a învins pe Cameron Norrie (28 de ani, 42 ATP), scor 6-4, 6-4, și s-a calificat în sferturile turneului de la Bastad, Suedia.

Articol de - Publicat joi, 18 iulie 2024 18:20 / Actualizat joi, 18 iulie 2024 23:25

Nadal are un sezon plin de incertitudini. Nu e la capacitate maximă, sunt voci care pretind că ar fi ultimul an al carierei. Revenit pe suprafața de suflet, Rafa a arătat astăzi excelent. A avut momente în care a amintit de „matadorul” invincibil pe zgură.

Rafael Nadal, în „sferturile” turneului de la Bastad

Primul set al disputei cu Norrie a fost unul extrem de echilibrat. Ibericul a avut nervii mai tari în momentele-cheie, a salvat ambele oportunități de break ale adversarului și a trecut în avantaj.

În actul secund, Cameron a început mai agresiv. S-a desprins la 4-1. A fost momentul de cotitură al partidei. Din acel moment, Rafa n-a mai greșit nimic. Spectatorii au simțit transformarea și au aplaudat fiecare reușită. Norrie a încercat orice. A apelat la „scurte”, loburi. Nimic n-a funcționat!

Rafa a fost perfect la serviciu, 83% dintre punctele jucate cu prima minge fiind câștigate. A avansat în sferturile de finală, unde va da peste argentinianul Mariano Navone (36 ATP).

Stadionul a fost plin, am niște sentimente minunate. Azi am avut un adversar grozav, pe Norrie. Am simțit că trebuie să fiu mai agresiv. Nu am jucat mult în ultima vreme. Victorii precum cea de astăzi te ajută mult. Simțeam la începutul meciului că e mai bun decât mine. Își câștigă foarte ușor serviciul, eu sufeream. Dar am făcut primul break. În setul secund a fost un singur game greșit. La 4-1 mă gândeam că putea fi 4-1 pentru mine. Am fost mai agresiv cu backhandul și am reușit. De forehand chiar am fost mulțumit

- Rafael Nadal

Nadal evoluează și în turneul de dublu de la Bastad. Face echipă cu norvegianul Casper Ruud. S-au calificat în semifinale. Acolo vor da peste brazilienii Orlando Luz și Rafael Matos.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Mihai Stoica și-a recunoscut greșeala față de un jucător pe care l-a „demolat”: „Îmi fac mea culpa. L-am judecat greșit”
Nationala

Manchester United, PAOK Salonic sau Rangers » Cine sunt cele 8 adversare ale FCSB în Europa League

Mitriță, înapoi! Lotul OFICIAL al României la prima acțiune cu Mircea Lucescu » Noul selecționer șochează!