SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Record la US Open » S-a scris istorie pe tabloul feminin

Qinwen Zheng (21 de ani, 7 WTA) a câștigat împotriva Donnei Vekic (28 de ani, 24 WTA), scor 7-6(2), 4-6, 6-2, în optimile de la US Open, iar meciul a intrat în istoria turneului american de Grand Slam/ foto Imago Images

Articol de - Publicat luni, 02 septembrie 2024 09:34 / Actualizat luni, 02 septembrie 2024 10:06

Qinwen Zheng (21 de ani, 7 WTA) a câștigat împotriva Donnei Vekic (28 de ani, 24 WTA), scor 7-6(2), 4-6, 6-2, în optimile de la US Open, iar meciul a intrat în istoria turneului american de Grand Slam.

Partida a durat două ore și 53 de minute și s-a terminat la ora locală 2:15. E un nou record pe tabloul feminin la US Open. Zheng - Vekic e meciul care s-a terminat cel mai târziu, potrivit WTA.

Precedentul record data din 2021, când meciul dintre Bianca Andreescu și Maria Sakkari s-a încheiat la ora 2:13 în New York.

Zheng, victorie cu Vekic la US Open după aproape 3 ore de joc

În sferturile de finală, Zheng va juca împotriva Arynei Sabalenka, într-o reeditare a finalei Australian Open 2024. Atunci, jucătoarea din Belarus a câștigat.

Meciul dintre Zheng și Vekic a fost extrem de echilibrat în primele două seturi. În primul, cele două au mers cap la cap, nu a existat break, Zheng și Vekic au câștigat mereu pe serviciul propriu. Abia în tie-break s-a făcut diferența, chinezoaica a câștigat la doi. Zheng a început prost setul secund și era condusă cu 0-2 după primele două game-uri.

Vekic a făcut și primul break și a pus distanță față de adversara ei, pe care a condus-o până la final. S-a impus cu 6-4 și a dus meciul în decisiv, când deja trecuseră două ore și 3 minute de joc.

Însă în setul al treilea, Zheng nu i-a mai lăsat nicio șansă croatei și a spulberat-o cu 6-2, avansând în sferturile de finală.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Dănuț Lupu a agresat un arbitru la meciul de astăzi » Reacția dinamovistului: „Nu s-a întâmplat nimic. Lumea rea vorbește...”