SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

FOTO Imaginile disperării la US Open! A căzut pe teren și n-a mai putut continua

Yoshihito Nishioka s-a prăbușit pe teren și n-a mai putut continua meciul de la US Open, foto: X

Articol de - Publicat miercuri, 28 august 2024 09:41 / Actualizat miercuri, 28 august 2024 10:14

Japonezul Yoshihito Nishioka (28 de ani, 53 ATP) a fost protagonistul unui eveniment nefericit la US Open. La începutul setului 5 al meciului cu Miomir Kecmanovic (24 de ani, 54 ATP), din primul tur, sportivul nipon s-a prăbușit pe teren și nu a mai putut continua partida.

Crampele i-au dat mari bătăi de cap lui Nishioka, care a tras o sperietură zdravănă. Japonezul a pierdut primul set, scor 6-7, dar a reușit să le câștige pe următoarele două (6-2, 7-5).

S-a prăbușit pe teren și n-a mai putut continua

A servit pentru a câștiga meciul la 5-4 și a avut două mingi de meci. Le-a ratat pe ambele, iar sârbul Kecmanovic a reușit să câștige setul 4 și a trimis meciul în decisiv, acolo unde japonezul a acuzat probleme medicale.

Imaginile disperării la US Open! A căzut pe teren și n-a mai putut continua

În primul game al setului 5, sârbul a avut o minge de break, iar Nishioka s-a prăbușit pe teren. Niponul a avut crampe mari, care l-au făcut să tremure. Mai mult decât atât, sportivul a acuzat o stare de amețeală și a leșinat pentru scurt timp.

Medicii au intervenit imediat și i-au acordat primele îngrijiri medicale. În cele din urmă, nu a fost nimic grav, însă sportivul din Japonia n-a mai putut continua partida și a fost nevoit să abandoneze.

Kecmanovic, adversarul lui Nishioka, s-a dus repede să vadă care e starea lui și a rămas acolo până în momentul în care totul a fost sub control.

Sportivul din Serbia s-a calificat în turul doi de la US Open, după abandonul japonezului, iar acum se pregătește pentru meciul cu Lorenzo Musetti (22 de ani, 18 ATP). Partida se va desfășura astăzi, de la 21:30.

Kecmanovic va porni cu șansa a doua în duelul cu italianul. Cei doi s-au întâlnit ultima oară în 2023, în Cupa Davis, acolo unde Kecmanovic s-a impus în 3 seturi, scor 6-7, 6-2, 6-1.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Giovanni Becali, atac devastator împotriva lui Chivu și Chiricheș: „Doi trădători! Nepotul meu îl ducea acasă băut și praf, și pilaf!”
FCSB a dat lovitura în 60 de minute! Număr IMENS de abonamente vândute pentru meciurile din Europa League