SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Suferința Victoriei Azarenka, calificată în turul 3 la US Open: „Cine are așa ceva înțelege”

Victoria Azarenka suferă de migrenă cronică Foto: Instagram

Articol de - Publicat joi, 29 august 2024 15:13 / Actualizat joi, 29 august 2024 15:13

Victoria Azarenka (35 de ani, numărul 20 WTA) a avansat în runda a treia la US Open, învingând-o cu 6-1, 6-4 pe Clara Burel din Franța (23 de ani, locul 56 mondial), dar și o senzație fizică dezagreabilă apărută brusc: o migrenă teribilă.

Triplă finalistă la US Open, în 2012, 2013 și 2020, Victoria Azarenka a mai făcut un pas pe tabloul ediției actuale, calificându-se în runda a treia. Ea s-a impus în fața franțuzoaicei Clara Burel, cea care a revenit de la 0-6, 0-3 în turul inaugural în duelul cu Sloane Stephens, campioana din 2017.

Parida a durat o oră și 26 de minute, bielorusa capturând rapid setul 1, 6-1. În al doilea, adversara a început să joace mai bine, distanțându-se la 3-1. În următoarea pauză dintre game-uri, Vika, în lacrimi, a cerut intervenția echipei medicale, acuzând o migrenă extrem de puternică.

A primit îngrijiri, i s-a măsurat presiunea arterială și a primit medicamente adecvate. În ciuda disconfortului vizibil, fostul lider WTA a revenit pe teren și a continuat meciul. Pe măsură ce pastilele și-au făcut efectul, i s-a îmbunătățit și starea, astfel încât a putut să revină în setul secund și să închidă meciul în favoarea ei, 6-1, 6-4.

Imediat după ce a salutat publicul, s-a așezat pe scaun cu un prosop înfășurat pe cap. La interviul de pe teren a venit purtând ochelari de soare, pentru a atenua durerea.

Victoria Azarenka: „Nu poate fi mai rău decât în timpul unui meci”

Victoria Azarenka și-a revenit și a câștigat meciul cu Clara Burel de la US Open Foto: Imago

„E foarte dificil să fiu aici, nu știu cum am jucat meciul. Am încercat, am sperat că lucrurile se vor îmbunătăți”, a declarat ea. „Am migrenă cronică, apare din când în când. Nu poate fi mai rău decât în timpul unui meci, e foarte greu de gestionat. De aceea port ochelarii de soare acum, probabil că la televizor arată ciudat, neobișnuit”, a adăugat.

Nu e prima dată, de fapt, când Vika apare cu ochelari cu lentile închise la culoare, i s-a mai întâmplat la conferințe de presă, însă acum s-a lămurit motivul. Mai târziu, Azarenka a publicat o fotografie revelatoare pe conturile ei de socializare, cu explicația: „Migrenele sunt ceva oribil, cine a trecut prin așa ceva înțelege”.

2titluri de Grand Slam are Victoria Azarenka în palmares, ambele la Australian Open, în 2012 și 2013

În runda a treia, bielorusa se va înfrunta cu chinezoaica Yafan Wang (30 de ani, locul 80 mondial). Va fi al doilea lor meci direct, Azarenka adjudecându-și-l pe precedentul foarte recent, pe hard, la Washington, la finalul lunii iulie, 6-1, 6-7 (5), 6-3.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Giovanni Becali, atac devastator împotriva lui Chivu și Chiricheș: „Doi trădători! Nepotul meu îl ducea acasă băut și praf, și pilaf!”
Egiptenii au năvălit pe pagina Rapidului după transferul lui Boupendza: „Vă vom distruge, ne vedem la FIFA”
FCSB a dat lovitura în 60 de minute! Număr IMENS de abonamente vândute pentru meciurile din Europa League