SPORTURI  »  VOLEI  »  CHALLENGE CUP

Calificare dramatică » CSM București a trecut de Olympiakos și merge în sferturile Challenge Cup

Articol de GSP - Publicat vineri, 29 ianuarie 2016 00:00

CSM București s-a calificat în "sferturile" Challenge Cup, la feminin, după ce s-au impus în setul de aur în fața grecoaicelor de la Olympiakos Pireu.

Învinse în tur, la Pireu, cu 3-0, bucureștencele s-au impus miercuri, la București, cu 3-1. S-a trecut la "golden set", acolo unde echipa antrenată de Bogdan Paul a condus cu 12-9, dar s-a văzut apoi condusă cu 13-12. "Tigroaicele" au întors încă o dată și au cîștigat ultimele trei puncte.

În "sferturi", CSM va întîlni formația germană VC Wiesbaden, locul 4 în Bundesliga, o echipă multinațională care are foarte multe "straniere" din Statele Unite, Cehia, Finlanda, Olanda sau Luxemburg.

Partida tur e în Germania pe 9/11 februarie, returul 23/25 februarie, la București.

Alte știri din Volei:

A doua victorie în Ligă

Campioana României, Volei Alba Blaj, a învins miercuri seara, la Sibiu, pe Rocheville Le Cannet, vicecampioana Franței, 3-1, în ultimul joc din grupa F a Ligii Campionilor.

Echipa pregătită de Darko Zakoc a ratat calificarea în Top 12, dar va continua în "sferturile" CEV Cup, a doua competiție ca valoare.

Alba Blaj va întîlni pe Schweriner SC (Germania), locul 2 în Bundesliga, primul meci pe teren propriu, pe  9/11 februarie, returul 23/25 februarie, în Germania.

Set de 47 de minute

Arcada Galați a ratat miercuri calificarea în "sferturile" Challenge Cup, la masculin, fiind învinsă cu 3-0 în Franța de ASUL Lyon. În tur, gălățenii se impuseseră tot cu 3-0 și s-a trecut astfel la setul de aur. Acolo, gazdele au cîștigat cu 15-10. Setul 2 al meciului a fost unul incredibil și s-a încheiat la 47-45, aproape dublul punctelor unui set normal. Setul a durat nu mai puțin de 47 de minute, în condițiile în care tot meciul a totalizat 99 de minute!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gigi Becali a scos azi 900.000 de euro din buzunar: „Am închis-o cu el, gata!”
FCSB a luat decizia în cazul lui Târnovanu! Ce se întâmplă cu portarul după gafa din meciul cu Petrolul
Mihai Stoica a numit cel mai bun fotbalist străin care a jucat în România: „Era altă categorie”

Gigi Becali a dezvăluit meciul la care va reveni pe stadion » Câți bani a strâns pe biletele din Europa League până acum

Bănel Nicoliță a dezvăluit ce salariu are în Liga 4 din România. Primă uriașă primită la semnătură