SPORTURI  »  VOLEI  »  LIGA CAMPIONILOR / METAL GALAŢI-VOLLEY BERGAMO 2-3 (-22, 14, 15, -18, -11)

Dezamăgire

Articol de - Publicat joi, 11 decembrie 2008 00:00

Metal Galaţi a pierdut al doilea meci de pe teren propriu în faţa echipei Italiene Volley Bergamo

Echilibrul din grupa C, unde toate formaţiile aveau cîte trei puncte, a fost rupt ieri de Volley Bergamo. :S Italiencele au reuşit să se impună, în sala Rapid, după un meci care s-a întins pe cinci seturi. Formaţia din Bergamo a reuşit să încheie în forţă, aşa cum şi începuse partida, cîştigînd setul. Debutul a consemnat un scor care s-a strîns doar pe sfîrşit de act, gălăţencele salvînd cinci mingi de set. Pînă la urmă italiencele, s-au impus cu 25-22. A urmat însă partea de mijloc în care elevele lui Zoran Terzici au defilat pe parchetul din sala Rapid. S-au impus pe rînd la 14 şi la 15, iar rezultatul la seturi era 2-1 pentru formaţia din Galaţi. Însă ritmul alert nu a mai putut fi susţinut şi în partea a patra, Bergamo egalînd situaţia. Totul avea să se decidă în setul al cincilea, pe care Metal Galaţi l-a început strălucit, dar l-a încheiat în genunchi. Jucătoarele din cele două echipe au mers cap la cap pînă la 9-9, cînd a început desprinderea oaspetelor, care s-au impus cu 15-11. :(

După rezultatul de ieri, 2-3, Metal Galaţi adună 4 puncte, în timp ce Bergamo acumulează cinci, iar azi se dispută a doua întîlnire din Grupa C, dintre Fakro Muszynianka Muszyna (Polonia) şi Vakifbank Günes Istanbul (Turcia). Ultimul meci din 2008 al echipei din Galaţi se va disputa pe 16 decembrie, în Italia. În faza următoare merg primele două clasate şi cele mai bune două echipe aflate pe locul trei dintre cele cinci grupe.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gest HULIGANIC în Giulești » Atac îngrozitor la adresa siguranței presei! Jurnalist bruscat de un impresar care purta o legitimație a clubului din Superligă: „Dormiți!”

Cosmin Olăroiu nu ne vrea în UE, Ion Țiriac nu ne vrea în NATO! Declarații controversate în studioul GSP: „Sunt stupefiat! Nu-mi trebuie bază militară! Știți ce ar merge, în schimb?”

Ce-a pățit soția fotbalistului când a ajuns în Botoșani? „S-a dus la mall în Iași, o sută de kilometri, și ne-a spus: «Mamă, ce oraș mare»!”