INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ŞAHTIOR DONEŢK

Lucescu şi Raţ, succes în primul amical din Elveţia

Articol de - Publicat joi, 24 iunie 2010 00:00

În prima partidă din cantonamentul elveţian, campioana Ucrainei şi fosta câştigătoare a Cupei UEFA, Şahtior Doneţk, s-a distrat în compania localnicilor de la Neuchatel Xamax, învingând cu 5-1 !

Acum câteva zile, Mircea Lucescu declara: "Şahtiorul este o maşinărie care trebuie să câştige tot, indiferent de competiţie". Jucătorii săi l-au ascultat şi i-au făcut cadou un succes în primul amical din stagiul elveţian.

Cu Raţ pe teren în primele 45 de minute, "minerii" au început furibund, iar după şase minute scorul era deja 2-0, goluri venite pe filiera sud-americană : primul, înscris de Willian (2) după o combinaţie Marcelo Moreno - Jadson, iar al doilea înscris de brazilianul Douglas Costa, din penalty.

Varela a redus din diferenţă la mijlocul primei reprize, însă Şahtior a replicat imediat, marcând prin fundaşul Chyzov. La pauză, Mircea Lucescu a schimbat toată echipa, iar Adriano a avut ocazia să îşi arate şi el clasa, marcând o "dublă" care a stabilit scorul final, 5-1 pentru ucraineni.

Iată şi jucătorii folosiţi de Mircea Lucescu în această partidă : Piatov - Raţ, Chyzov, Rakiţki, Hubschmann - Jadson, Willian, O. Hai, D. Costa, Srna - M. Moreno (prima repriză), Tetenko - Kucher, Şevciuk, Işcenko, Duljaj - Fernandinho, Kobin, Stepanenko, Teixeira - Adriano, Fomin (repriza secundă).

Pe 4 iulie, Şahtior va disputa primul meci oficial al sezonului, sperând să câştige cea de-a treia Supercupă a Ucrainei din istoria clubului, într-o confruntare împotriva câştigătoarei Cupei Ucrainei, Tavria Simferopol.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gest HULIGANIC în Giulești » Atac îngrozitor la adresa siguranței presei! Jurnalist bruscat de un impresar care purta o legitimație a clubului din Superligă: „Dormiți!”
S-a întâmplat fix lucrul care l-a scos din sărite pe Șucu: „Nu pot accepta așa ceva!”
Partenera titularului de la Rapid a plecat din România: „Alte 3 luni departe de tine. Nu sunt sigură dacă devine mai greu sau mai ușor”

Cosmin Olăroiu nu ne vrea în UE, Ion Țiriac nu ne vrea în NATO! Declarații controversate în studioul GSP: „Sunt stupefiat! Nu-mi trebuie bază militară! Știți ce ar merge, în schimb?”

Ce-a pățit soția fotbalistului când a ajuns în Botoșani? „S-a dus la mall în Iași, o sută de kilometri, și ne-a spus: «Mamă, ce oraș mare»!”