SPORTURI  »  TENIS  »  WTA SEUL

Victorie pentru Irina Begu » Românca este în semifinalele turneului de la Seul

Articol de GSP - Publicat vineri, 25 septembrie 2015 10:27

Irina Begu, locul 29 WTA, și principala favorită a turneului de la Seul, s-a calificat azi în semifinale.

Begu a trecut în două seturi de suedeza Johanna Larsson, locul 62 WTA, scor 6-4, 7-5, într-un meci care a durat o oră și 40 de minute.

Primul set a a fost unul echilibrat. Begu a făcut break la scorul de 1-1, dar imediat adversara a revenit. La 5-4 pentru ea, Begu a cîștigat din nou pe serviciul adversarei și a cîștigat setul.

Begu a început excelent setul doi și a condus cu 5-1. Mai multe momente de neateție a româncei, i-au dat posibilitatea suedezei să egaleze la 5-5, dar Begu a făcut din nou break-ul și cîștigat partida.

Pentru un loc în finală, Begu se va duela mîine cu belgianca Alison Van Uytvanck, locul 58 WTA, cea care în primul tur a trecut de Andreea Mitu.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”
Altele
Singurul fotbalist pe care Gică Hagi nu vrea să îl vândă: „Construiește echipa în jurul lui!” » Ar fi refuzat oferta de la Rapid
Motivare șocantă a Înaltei Curți în „dosarul Mario Iorgulescu” » Explicația ștergerii condamnării de 13 ani și 8 luni pentru omor: „Nu a folosit mașina ca mijloc pentru suprimarea vieții”
Special

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”