Articol de Iulian Pavel - Publicat duminica, 17 ianuarie 2016 22:06
Ronnie O'Sullivan a cîştigat Mastersul pentru a şasea oară în carieră după ce l-a învins categoric în finala de duminică pe compatriotul Barry Hawkins, scor 10-1.
Desfăşurarea scorului a fost halucinantă, mai ales că Hawkins a reuşit să obţină primul frame, la mare luptă. De acolo, "Racheta" nu i-a mai dat nici o şansă adversarului şi a cîştigat nu mai puţin de 10 jocuri consecutive. A închis prima sesiune la 7-1 cu un break de peste 100 de puncte şi încă 3 de peste 70 care i-au asigurat frame-urile de fiecare dată.
Nici sesiunea de seară nu a avut istoric, fiind extrem de scurtă. Break-urile de 66, respectiv 82 de puncte i-au asigurat lui Ronnie un neverosimil 10-1.
O'Sullivan şi-a trecut în palmares al 6-lea turneu Masters din carieră, fiind primul în acest top, la egalitate cu marele Stephen Hendry. De asemenea, victoria cu 10-1 înseamnă că englezul a egalat şi cea mai mare diferenţă dintr-o finală de Masters, cea din 1988, cînd Steve Davis l-a învins pe Hallett cu 9-0.
Acum, Ronnie încearcă să cîştige şi al 6-lea Campionat Mondial în luna mai şi să-l egaleze pe legendarul Steve Davis. Hendry conduce şi în acest clasament cu 7 trofee.
Declaraţia lui Davis din această seară spune totul despre ceea ce înseamnă O'Sullivan în snooker: "Nu a fost niciodată o situaţie cînd un om este mai mare decît un sport, dar Ronnie este foarte aproape".
![„De liga SATELOR!” » La 3 zile după PAOK - FCSB, Răzvan Lucescu a făcut din nou iureș: „Rușine! Din cauza asta vom merge la București și vom lupta!”](https://cacheimg.gsp.ro/autocrop/smp-images-production/gsp.ro/16022025/59dbb011-8ed7-4942-9df5-88fed57f08cf.jpg?width=195&height=130)
![CSM București - Gloria Bistrița, meciul pe care îl va urmări toată Europa! Rezultatul care le trimite pe ambele în faza următoare din Liga Campionilor la handbal feminin](https://cacheimg.gsp.ro/autocrop/smp-images-production/gsp.ro/16022025/921527a9-cdc4-4ec1-a269-3f8f8d93b8bc.jpg?width=195&height=130)
Anunț MAJOR: Jannik Sinner a acceptat 3 luni de suspendare din tenis! » Cum a motivat gestul